Jeruzalém

Napsal Markéta (») ve čtvrtek 14. 12. 2017 v kategorii Články 2017, přečteno: 679×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Jeruzalém je největší město Izraele, žije v něm přibližně 900 tisíc obyvatel. Město leží v Judských horách na okraji Judské pouště. Izraelci a Palestinci považují Jeruzalém za své hlavní město. 

                                      Jeruzalém

Dějiny města

Dějiny města sahají až do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem, je jedním z nejstarších měst na světě. Jeruzalém je svatým místem judaismu a duchovním centrem židovského národa. Nachází se zde i mnoho významných křesťanských míst. Zároveň je Jeruzalém pokládán za třetí nejvýznamnější poutní místo islámu (po Mekce a Medině). 

Svatá místa tří náboženství 

Svatá místa tří monoteistických náboženství se nacházejí ve Starém Městě na rozloze necelého čtverečního kilometru. Je zde Chrámová hora, Západní zeď, chrám Božího hrobu, Skalní dóm a mešita al-Aksá. V Jeruzalémě se nachází 1024 synagog, 158 kostelů a 73 mešit.

Pro Židy je Jeruzalém významný proto, že zde na Chrámové hoře stával Šalamounův chrám a později druhý Chrám. Z něj se dochovala pouze Západní zeď, která je známá pod názvem Zeď nářků.

                       Zeď nářků

Jeruzalém má však velký význam také pro křesťany, kteří jej považují za místo, kde byl Ježíš Kristus ukřižován, zemřel a vstal z mrtvých. Jeruzalém je také spojen s několika Ježíšovými zázraky.

Pro muslimy jsou velmi důležité dvě památky, které se nacházejí na Chrámové hoře, a to mešita Al-Aksá a Skalní dóm stojící nad kamenem, z něhož prorok Mohamed vstoupil na nebesa.  Skalní dóm je jednou z prvních velkých staveb islámské architektury, jeho zlatá kopule je vidět ze širokého okolí. 

Hlavní město Izraele 

Dne 5. prosince 1949 prohlásil první izraelský premiér David Ben Gurion Jeruzalém za hlavní město Izraele. V době tohoto prohlášení byl Jeruzalém rozdělen mezi Izrael a Jordánsko, proto byl za izraelské hlavní město považován jen západní Jeruzalém.  

V roce 1967 bezprostředně po šestidenní válce však Izrael anektoval východní Jeruzalém a udělal z něho de facto součást hlavního města. Status Jeruzaléma jako hlavním města, Izrael zakotvil v roce 1980 v Jeruzalémském zákonu (celý název: Základní zákon – Jeruzalém, hlavní město Izraele). V Jeruzalémě sídlí Kneset (zákonodárný orgán), je zde sídlo prezidenta a Nejvyššího soudu. 

Status Jeruzaléma jako izraelského hlavního města je v rámci mezinárodního společenství kontroverzní. Ambasády nejsou umístěny v Jeruzalémě, ale v jiném městě, většinou v Tel Avivu.

Použité zdroje:

http://www.mundo.cz/izrael/jeruzalem 

http://izrael.svetadily.cz/jeruzalem/lokality

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a deset