Křesťané v Somálsku

Napsal Markéta (») v pondělí 1. 5. 2017 v kategorii Články 2017, přečteno: 793×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Somálsko je východoafrická země na Somálském poloostrově, který se také nazývá Africký roh. Africký roh je poloostrov ve východní Africe, který vybíhá do Arabského moře (severozápadní část Indického oceánu). Somálsko je v současné době zhroucený stát, který existuje pouze formálně. Nemá uznávanou vládu a je rozdělen na několik regionů. 

Ekonomika 

Hlavním odvětvím somálské ekonomiky je chov dobytka, kterému se věnuje většina obyvatelstva země. Vývoz dobytka představuje 80 procent vývozu země. 

Obyvatelstvo 

Somálsko má necelých 9 miliónů obyvatel. Střední délka života je u muží 44,99 let a u žen 48,25 let. Úředními jazyky je somálština a arabština. Gramotnost je 24 procent. Sunnitští muslimové tvoří 99 procent obyvatelstva.

Občanská válka 

V roce 1991 začala v Somálsku občanská válka. Ozbrojená klanová opozice svrhla režim diktátora Muhammada Siada Barreho. O moc začaly bojovat různé frakce. Po vypuknutí občanského konfliktu došlo ke zhroucení veškerých státních institucí. 

Intervence ze strany OSN nebyla úspěšná. Mírové jednotky OSN se v roce 1995 ze země po třech letech stáhly. 

Poté přišlo období decentralizace, v řadě oblastí došlo k návratu ke kmenovým a náboženským zákonům. Především v severní části země vznikly autonomní oblastní vlády.

V roce 2004 byla vytvořena Somálská prozatímní vláda (Transitional Federal Government, TSG).  Somálská prozatimní vláda za pomocí etiopské armády zahájila ofenzívu proti Svazu islámských soudů (Islamic Court Union, ICU), který ovládal velká území na jihu Somálska. 

Svaz islámských soudů se později rozpadl a zůstalo po něm několik menších radikálních uskupení, především Al-Šabáb. Od té doby pokračovaly boje mezi těmito uskupeními a somálskou vládou o kontrolu jižních území. V důsledku konfliktů zemřely statisíce lidí. Situaci v zemi zhoršují sucha a hladomory. 

Křesťané v Somálsku 

V historii země docházelo často k pronásledování křesťanů. V roce 2009 parlament schválil zavedení právního řádu šaría v celé zemi. Zároveň byl zakázán proselytismus. Většinu křesťanů tvoří tajní věřící, kteří se k bohoslužbám scházejí v soukromých domech a bytech. 

Představitelé radikální islámské skupiny Al-Šabáb (spolupracuje se skupinou Al- Kaidá) skládají sliby, že všechny somálské křesťany zlikvidují. Tato islamistická skupina systematicky pátrá po křesťanech a ty, které chytí, bez váhání zavraždí. 

V zemi je státním náboženství islám, ke křesťanství se hlásí pouze 0,05 procenta obyvatelstva. Mnoho křesťanů uprchlo do sousedních zemí, protože měli obavy o svůj život. 

Použité zdroje: 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Som%C3%A1lsko 

http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/somalsko/index.html

http://www.zemepis.eu/somalsko.p245.html 

http://www.hlas-mucedniku.cz/archiv.php?id=somalsko 

http://www.missio.cz/masmedia/zahranici/pronasledovani-krestanu/ 

http://www.cirkevusti.cz/obsah/somalsti-krestane-navzdory-krutemu-pronasledovani-vytrvavaji

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a sedm