Arabsko-izraelské války

Napsal Markéta (») ve čtvrtek 5. 11. 2015 v kategorii Historie, přečteno: 1341×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Arabsko-izraelské války bylo pět ozbrojených konfliktů mezi Izraelem a sousedními arabskými státy. 

První arabsko-izraelská válka 

První arabsko-izraelská válka probíhala od května 1948 do července 1949, kdy byl Izrael hned po svém vzniku napaden arabskými státy. Tuto válku nazývají Židé Válkou za nezávislost. Izrael svou existenci uhájil.

Druhá arabsko-izraelská válka 

Druhá arabsko-izraelská válka probíhala v roce 1956. Nazývá se také sinajská válka nebo suezská krize. Válka začala izraelským útokem na Egypt poté, co Egypt zahájil blokádu izraelského přístavu Elját. Především však znárodnil Suezský průplav. Největšími podílníky byli britští a francouzští akcionáři. Izraelský útok byl podpořen jednotkami Velké Británie a Francie.

Tato akce vyvolala zápornou reakci Spojených států. Pod jejich vlivem přijala OSN 2.listopadu 1956 rezoluci, která vyzývala zúčastněné strany k ukončení bojů a k vyklizení obsazených území. 

Pro Francii a pro Velkou Británii znamenala tato válka diplomatické selhání. Pro Izrael to bylo vítězství, protože dosáhl svého cíle, kterým bylo zničení vojenského potenciálu Egypta. Izrael také obsadil Pásmo Gazy. 

Třetí arabsko-izraelská válka

Tato válka proběhla v červnu 1967. Nazývá se také Šestidenní, protože trvala šest dní. Egypt uzavřel pro izraelské lodě Tiranskou úžinu, což je podle mezinárodního práva považováno za válečný akt. Izrael na to reagoval leteckým útokem na Egypt. Egyptu ve válce pomáhaly také Jordánsko a Sýrie. 

Šestidenní válka skončila porážkou arabské koalice. Izraelská armáda obsadila Sinajský poloostrov, Západní břeh Jordánu a Golanské výšiny. 

Čtvrtá arabsko-izraelská válka 

Tato válka se nazývá také Opotřebovací válka. Probíhala v letech 1967 až 1970. Začala v říjnu 1967, kdy dva egyptské raketové čluny potopily izraelský torpédoborec. Následovaly místní přeshraniční incidenty a výpady. Nedocházelo však ke klasickým frontovým bojům a obsazování země. 

Opotřebovací válka skončila v srpnu 1970. Na arabské straně se do této války zapojily především Egypt a Jordánsko. Do konfliktu se zapojilo i obyvatelstvo okupovaných zemí (Pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu). Špatná ekonomická situace na okupovaných území zvyšovala nenávist Palestinců vůči Izraeli. Rostla popularita palestinských odbojových skupin v čele s organizací pro osvobození Palestiny, v jejímž čele byl Jásir Arafat. 

                  Jásir Arafat

Pátá arabsko-izraelská válka 

Pátá arabsko-izraelská válka se nazývá Jomkipurská. Proběhla v říjnu 1973. Válka začala nečekaným útokem Sýrie a Egypta na Izrael. Egyptská armáda překročila Suezský průplav a syrská armáda zaútočila na Golanské výšiny. Egypt a Sýrie byly vyzbrojeny Sovětským svazem. Izrael dosáhl vítězství v Jomkipurské válce i díky dodávkám americké výzbroje pomocí leteckého mostu. 

Použité zdroje:

http://www.valka.cz/show.asp?action=HTML&id=752

http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/stat-izrael-a-arabsko-izraelsky-konflikt/

https://dejiny-online.cz/arabsko-izraelske-valky-maturitni-otazka-z-dejepisu/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.