Bitva u Tours

Napsal Markéta (») v neděli 11. 3. 2018 v kategorii Historie, přečteno: 1220×

Kaple

Bitva u Tours (Francie) byla jednou z nejdůležitějších bitev osmého století. Bitva je také známá jako bitva u Poitiers. Došlo k ní v říjnu roku 732. Vojsko Francké říše, které vedl  Karel Martel, porazilo armádu Umajjovců emíra Abd ar-Rahmána. Bitva je považování za konec tehdejší muslimské invaze do Evropy.

Armáda Francké říše 

Armáda Francké říše měla 15.000 až 20.000 mužů, podle jiných odhadů 30.000 až 80.000 mužů. Francká pěchota byla výborně vycvičená, její výzbroj a taktika byla z velké části poděděná po římských legiích. Ve výzbroji měli meče, kopí a vrhací sekery. Pěšáci během bitvy stáli blízko sebe a kryli se svými štíty. Frankové neměli početné jezdectvo. V armádě nebyli jen Frankové, ale i různí spojenci a žoldnéři.

Umajjovci 

Armáda Umajjovců měla 20.000 až 25.000 mužů, podle některých zdrojů až 50.000 mužů. Armádu tvořili Arabové a Berbeři. Umajjovci neměli těžkou pěchotu jako Frankové, ale měli početnou jízdu. Jezdci byli schopni rychle manévrovat, zaútočit na nepřítele a potom se rychle stáhnout zpět. Pěchota sloužila především k obraně tábora a pevností.

Bitva 

Bitva začala šarvátkami mezi oběma armádami. Potom poslal Abd ar-Rahmán jezdectvo, aby zaútočilo na franckou pěchotu. Jezdci používali oštěpy a frančtí vojáci vrhací sekery. Umajjovci ustoupili. Muslimské oddíly se ještě několikrát pokusily o útok, ale nikdy nedokázaly proniknout těsnými řadami protivníka. Při posledním útoku zemřel emír Abd ar-Rahmán. 

Další den se francké vojsko seřadilo zase do boje, ale muslimy nebylo nikde viděl. Karel vyslal zvědy, kteří se vrátili se zprávou, že tábor nepřítele je opuštěný. 

Význam bitvy 

Vítězství křesťanů ukončilo postup muslimů západní Evropou. V následujících letech byli muslimové vytlačeni za Pyreneje. 

Použité zdroje:

https://cirkev.wordpress.com/2012/10/24/pred-1280-lety-byla-zastavena-muslimska-invaze-do-zapadni-e/ 

http://www.katopedia.cz/index.php?title=Bitva_u_Tours 

http://tn.nova.cz/clanek/magazin/historie/kalendarium/muz-jmenem-kladivo-zachranil-evropu-pred-muslimy.html

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.