Raoul Wallenberg

Napsal Markéta (») ve čtvrtek 8. 12. 2016 v kategorii Historie, přečteno: 1162×
ostatni-texty/raoul-wallenberg-raoul-wallenberg.jpg

Raoul Wallenberg byl švédský diplomat. Narodil se v roce 1912. Během 2.světové války působil v Budapešti. Zachránil až 100 000 maďarských Židů před holocaustem, a to mimo jiné vydáváním švédských ochranných pasů. Rodina Wallenbergů patřila k nejbohatším a nejváženějším ve Švédsku. Raoul Wallenberg v roce 1930 vystudoval ve Švédsku obory ruština a kreslení. Později vystudovat na Michiganské univerzitě v USA architekturu. Potom pracoval v Jižní Africe. Krátkou dobu pracoval v pobočce dánské banky v Halfě. V roce 1941 se Raoul Wallenberg seznámil s maďarským Židem Kolmanem Lauerem, který vedl exportní firmu, a brzy se stal jeho společníkem. Jako obchodní ředitel pro střední Evropu hodně cestoval. Jezdil také do Maďarska, které byl v té době ještě poměrně bezpečným místem. 

Poté, co hitlerovské Německo v roce 1943 prohrálo bitvu u Stalingradu, rozhodlo se Maďarsko vystoupit z nacistické koalice. Německo na to reagovalo tím, že v březnu 1944 Maďarsko obsadilo. Němci začali uskutečňovat masové deportace Židů do vyhlazovacího tábora Osvětim II.- Birkenau. Organizací deportací byl pověřen Adolf Eichmann. 

Když organizace War Refugee Board hledala vhodného vyslance, který by mohl v Maďarsku pomáhat ohroženým Židům, byl vybrán právě Wallenberg. Dostal status diplomata a odjel na švédské velvyslanectví do Budapešti. Vytvořil zde síť stovek spolupracovníků, kterou tvořili převážně lidé, kteří dostali švédské ochranné doklady.

S pomocí těchto spolupracovníků a dalších švédských občanů vybudoval Raoul Wallenberg systém tzv. Švédskem chráněných domů. Domy byly označeny nápisy např. Švédská knihovna nebo Švédský výzkumný ústav. Mnoho Židů v Budapešti přežilo válku právě v těchto domech, kterých bylo ve městě 32. 

Raoul Wallenberg spolu se svými spolupracovníky zajišťoval pro Židy potravinovou pomoc a hospitalizační péči. Vyráběli švédské ochranné pasy, které rozdávali Židům, aby je ochránili před transportem do Osvětimi. 

Osvětim

Když se v lednu 1945 Wallenberg dozvěděl o nacistickém plánu na vyhlazení Židů, kteří žili v budapešťském ghettu, napsal vrchnímu veliteli wehrmachtu v Maďarsku. Pohrozil mu, že bude po válce stíhán za válečné zločiny. Díky tomu se tento plán neuskutečnil.

Na začátku roku 1944 žilo v Budapešti přibližně 700 tisíc Židů. Když Raoul Wallenberg přijel v červenci 1944 do Budapešti, žilo jich už pouze 230 tisíc. Konce války se ve městě dožila asi polovina z nich, přibližně sto tisíc jich vděčí za život právě Wallenbergovi. 

Zmizení 

V lednu 1945 byl Raoul Wallenberg zatčen protišpionážním oddílem SMERS 2.ukrajinského frontu Rudé armády a převezen do Sovětského svazu do vězení Lubjanka v Moskvě. Byl obviněn ze špionáže pro Spojené státy. Když se vyjasnilo, že Wallenberg je v sovětském vězení, začalo mnoho lidí usilovat o jeho osvobození. Bojovala za něj vlastní rodina ve Švédsku, jeho maďarští přátelé i významné světové osobnosti. Marně.

S největší pravděpodobností se Wallenberg stal obětí čistek sovětského vůdce Josifa Stalina. Podle oficiálního stanoviska Moskvy z února 1957 zemřel v moskevské věznici v červenici 1947 na infarkt.  

Existují však svědectví několika bývalých vězňů ze sovětských gulagů, kteří se údajně s Raoulem Wallenbergem setkali i po roce 1947. 

Ocenění 

Po válce se Raoul Wallenberg stal pro Švédsko národním hrdinou. Byl oceněn i několika dalšími státy. V Izraeli mu byl udělen titul Spravedlivý mezi národy. Získal čestné občanství Spojených států, Kanady a Izraele. 

Použité zdroje:

http://zpravy.idnes.cz/sto-let-od-narozeni-raoula-wallenberga-dyd-/zahranicni.aspx?c=A120802_155405_zahranicni_aha 

http://zidovskelisty.blog.cz/1208/raoul-wallenberg-zachrance-tisicu

http://epochaplus.cz/?p=7433 

http://cs.dbpedia.org/page/Raoul_Wallenberg 

http://eretz.cz/souvisi/raoul-wallenberg/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a čtyři