Šestidenní válka

Napsal Markéta (») ve středu 11. 11. 2015 v kategorii Historie, přečteno: 2389×

Šestidenní válka proběhla 5. až 10. června 1967. Jednalo se o vojenské střetnutí mezi Izraelem a koalicí Egypta, Sýrie a Jordánska. Konfliktu se zúčastnily také jednotky Iráku, Saudské Arábie, Súdánu, Tuniska, Maroka a Alžírska. 

Arabská koalice byla v této válce poražena. Egypt ztratil Gazu a celý Sinaj, Jordánsko východní Jeruzalém a celý Západní břeh Jordánu a Sýrie Golanské výšiny. 

Situace před válkou 

Již od roku 1963 docházelo pravidelně ke střetům na izraelsko-syrských hranicích. V květnu 1967 představitelé Izraele znovu varovali Sýrii, že na provokace na hranicích odpoví Izrael velmi tvrdě.

Tato prohlášení jsou považována za důvod, proč egyptský prezident Gamál Abd an-Násir požádal velitele vojsk OSN na Sinaji, aby se mezinárodní vojska stáhla. V polovině května 1967 k tomu skutečně došlo. 

   Gamál Abd an-Násir

Pozice jednotek OSN začali obsazovat příslušníci egyptské armády. Dne 20.května 1967 byla v Izraeli vyhlášena částečná mobilizace. Dne 22.května Egypt uzavřel Tiranskou úžinu pro izraelské lodě a zároveň ji uzavřel pro neizraelské lodě, které dopravovali do Izraele strategický materiál. 

Izrael tak byl odříznut od hlavních obchodních tras. Uzavření Tiranské úžiny bylo aktem agrese z pohledu mezinárodního práva. Spojené státy v poselství zaslaném Sovětskému svazu upozornily, že Izrael má právo na vojenskou odpověď.

Válka byla na spadnutí. Arabská vojska vedl k válce nacionalismus a nenávist k Izraeli. Arabským národům však nešlo o přežití. Naopak Izrael musel bojovat o holou existenci. Pokud by prohrál, mohlo to znamenat konec izraelského státu.

Vedení izraelské armády si uvědomovalo nutnost prvního úderu jako nejlepšího možného nástroje k vítězství. 

První den války

Bojové akce byly zahájeny operací Moked. Jednalo se o letecký útok proti Egyptu, Jordánsku a Sýrii. Izraelským letadlům se podařilo egyptské letectvo překvapit. 419 egyptských letadel (90 %) bylo zničeno na zemi. 

Egyptský prezident Násir však svým spojencům Jordánsku a Sýrii oznámil, že Egypt útok úspěšně odrazil. Jordánsko a Sýrie tedy zahájily nálety na Izrael, ale ty byly odraženy. Potom následoval úder na syrská a jordánská letiště a zničení téměř letadel těchto zemí. Izrael ovládl vzdušný prostor nad celým bojištěm. 

Poté izraelské pozemní vojsko zahájilo postup na Sinaj a do pásma Gazy. O pohybu svých jednotek po celý první den Izrael mlčel. Egyptský rozhlas naopak vysílal zprávy o postupu svých jednotek a o významných vítězstvích egyptské armády. Na základě těchto mylných zpráv zahájily útok i syrská a jordánská vojska, která očekávala podporu egyptské armády. 

Moše Dajan, izraelský ministr obrany, označil syrskou a jordánskou frontu za vedlejší. Na prvním místě byla porážka egyptské armády.

Spojené státy se snažily zajistit neutralitu Sovětského svazu. To se podařilo, protože i Sovětským svaz  uvěřil egyptským zprávám o postupu. Na půdě OSN žádal o nezasahování do konfliktu, aby dal arabským armádám čas na dokončení vítězství.

   Moše Dajan

Druhý den války

V noci na 6.června 1967 zaútočilo izraelské letectvo na dělostřelecké pozice syrské armády na Golanských výšinách. Izraelské jednotky postupovaly přes Sinajský poloostrov k Suezskému průplavu. Další jednotky izraelské armády dokončily obklíčení Jeruzaléma. Odpoledne přijala OSN rezoluci, ve které požadovala zastavení palby.

Třetí den války

Ráno vstoupili izraelští výsadkáři do Starého města v Jeruzalémě. Dopoledne Izraelité obsadily Chrámovou horu. Izraelská armáda obsadila celý Sinajský poloostrov a Západní břeh Jordánu.

Čtvrtý den války

Izraelský ministr obrany Moše Dajan vydal rozkaz k obsazení východního břehu Suezského průplavu. 

Pátý den války 

Ráno byl vydán rozkaz k útoku na Golanské výšiny.

Šestý den války 

Izraelská armáda ovládla Golanské výšiny, utrpěla však přitom velké ztráty. Bylo obsazeno město Kunejtra. Golanské výšiny, které leží na hranicích Izraele a Sýrie, jsou významné pro svou strategickou polohu. Z jejich vrcholů může být ostřelována velká část severu Izraele, včetně velmi důležitého vodovodu, který spojuje severní a jižní část státu.

Sovětský svaz pohrozil Izraeli vojenskou intervencí, jestliže nepřistoupí na zastavení palby. USA doporučily Izraeli zastavení palby přijmout. Tento den večer šestidenní válka oficiálně skončila. 

Obrázek   

Po válce 

Izrael a USA upevnily své vztahy. Spojené státy se staly velmocenským garantem izraelské bezpečnosti. Pro Sovětský svaz znamenal výsledek šestidenní války prohru. Ukázalo, že pokus o zničení Izraele by vedl ke konfrontaci se Spojenými státy.

Výsledek války sice způsobil, že část arabských zemí se přiklonila k Sovětskému svazu. Ale představitelé Sovětského svazu si byli vědomi, že dodávají zbraně zemím, které z politického hlediska nejsou schopni ovládat.

Poválečná mírová jednání

Poválečná mírová jednání zahrnovala dvě hlavní události: přijetí Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 242 a summit arabských zemí v Chartúmu v srpnu 1967.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 242 se ukázala jako nepřijatelná pro všechny strany. Izrael podmiňoval vyklizení okupovaných území uzavřením mírových smluv. Rezoluci odmítal proto, že v ní vůbec nebylo zmíněno slovo Izrael. Arabské země odmítaly rezoluci přijmout, protože z jejího kontextu vyplývalo, že jednou ze stran je právě Izrael. Přijetí rezoluce by se tedy rovnalo uznání státu Izrael. 

Summit arabských zemí v Chartúmu výslovně zakazoval arabským státům vyjednávat s Izraelem. 

Použité zdroje:

http://dejiny.wz.cz/studena/bitvy/sesti/sesti.html

http://studena.valka.cz/sestidenni.htm 

https://www.valka.cz/15177-Pravda-a-myty-o-sestidenni-valce

http://www.armyweb.cz/clanek/sestidenni-valka-konflikt-ve-kterem-izrael-nakopal-zadek-vsem-okolo

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a jedna