Útoky vlků na lidi

Napsal Markéta (») v sobotu 9. 3. v kategorii Příroda, přečteno: 45×

Vlci se postupně znovu zabydlují v naší krajině. V současné době je u nás potvrzen výskyt 22 vlčích smeček, které se pohybují zejména v pohraničních horách. Souvisí to s návratem vlků do zemí střední a západní Evropy, který ve větší míře zaznamenáváme od počátku tisíciletí.

Zatímco ekologové tento trend vítají, protože vlci mohou sehrát důležitou úlohu při obnovování přírodní rovnováhy ekosystémů, u některých lidí vyvolává návrat šelem velké obavy.

Chovatelé hospodářských zvířat se pochopitelně obávají hlavně ztrát vyplývajících z vlčích útoků na volně se pasoucí stáda. Setkáváme se však i s obavami z útoků vlků přímo na člověka.

Vlk

Valerius Geist, profesor biologie University of Calgary, byl celý svůj profesní život přesvědčen, že vlci nemohou být pro člověka nebezpeční. Když se však přestěhoval do svého domova důchodců na ostrově Vancouver (Kanada), ukázalo se, že se mýlil. Zažil, jak vlci zabíjeli psy, pronásledovali jeho sousedy, kroužili kolem jeho ženy a nakonec i kolem jeho.

Vlci mohou být pro člověka nebezpeční

Podle Geista je důvodem, proč se vlk zdá mnoha lidem neškodný, skutečnost, že toto zvíře bylo od počátku 20. století prakticky vyhubeno.

Na základě nedávných zkušeností Geist dospěl k závěru, že pokud se lidé nebudou bránit, vlci se stanou útočníky. Útoky podle něj nepřicházejí zčistajasna. Biolog vysvětluje, že takovým útokům obvykle předcházejí fáze přivykání na člověka. Vypracoval stupnici se sedmi stupni.

Vlci

Stádia návyku

První fáze: Jeleni, srnci a další divoká zvířata prchají před vlkem do vesnic a měst.

Ve druhé fázi se vlci přibližují k domům hlavně v noci. To se pozná mimo jiné podle neklidného štěkání psů nebo vytí vlků.

Ve třetí fázi se vlci odváží vstoupit do obydlených oblastí i během dne.

Ve čtvrté fázi vlci napadají psy a hospodářská zvířata, například krávy, i když se nacházejí v bezprostřední blízkosti domů. Přicházejí na terasy a do zahrad.

V páté fázi přibývá útoků na hospodářská zvířata.

Šestého stupně je dosaženo, když se vlci v těsné blízkosti člověka zdají být krotcí. Šťouchají do chodců nosem, tahají je za oblečení nebo je dokonce štípou do rukou. Zvířata už nelze odehnat.

Ve finále v sedmé fázi vlci konečně ztratí ostych před lidmi. Člověk by se možná ještě dokázal ubránit jednomu vlkovi, ale proti celé smečce by ani ozbrojený člověk neměl šanci.

V Dolním Sasku zaútočil vlka na člověka

V Dolní Sasku došlo k útoku vlka na člověka 27. listopadu 2018 ve městě Tarmstedt, kde šelma napadla muže opravujícího plot.

Muž se věnoval své práci a najednou pocítil bolest v zápěstí, za které ho něco chytlo. S kladivem v ruce se rychle otočil, aby se bránil útočníkovi. Zvířetem, které ho napadlo, byl podle policie vlk. Poté, co se muž začal aktivně bránit, šelma zakňučela a odběhla. Napadený uvedl, že zpovzdálí vše sledovali další tři vlci.

Agresivní vlk

Použité zdroje:

https://www.selmy.cz/clanky/jak-je-to-s-utoky-vlku-na-cloveka/

https://www.infojet.cz/blog/biolog-varuje-vlci-mohou-zabit-i-cloveka/

https://myslivost.cz/Casopis-Myslivost/MYSLIVOST-Straz-myslivosti/2020/Prosinec-2020/Utoky-vlku-na-Jablunkovsku

https://www.lidovky.cz/relax/domaci-mazlicci/vlci-v-cesku-ztraceji-plachost-utoku-pribyva-zaznelo-v-liberci.A181030_130819_domaci-mazlicci_ape

https://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/v-dolnim-sasku-zautocil-vlk-na-cloveka

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a čtyři