Větrné elektrárny a životní prostředí

Napsal Markéta (») v neděli 24. 4. 2022 v kategorii Příroda, přečteno: 273×
gify/vetrne-mlyny.gif

Větrná energie je obnovitelná energie, zdrojem energie je proudění větru. Nejčastější jsou dnes větrné elektrárny, které využívají síly větru k roztočení vrtule. K ní je připojen elektrický generátor. Jedná se o čistou energii, nevznikají přitom žádné emise. Přesto mohou mít větrné elektrárny negativní dopady na životní prostředí.

Proudění sedimentů na mořském dnu

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak využívat energii větru, jsou větrné elektrárny umístěné v oceánu. Tento způsob výroby elektřiny je opravdu efektivní. Neničí se půda, větrníky nezabírají půdu pro zemědělství. Vítr u hladiny moře fouká dostatečně silně. Nové materiály jsou zárukou, že větrné elektrárny nápor živlů zvládnou bez větších problémů.

Ale ukazuje se, že tyto elektrárny mají nežádoucí vedlejší účinek. Větrné elektrárny způsobují prodění sedimentů na mořském dnu. To by mohlo mít zásadní dopad na pohyby ryb v dané oblasti, a tím na ekonomiku řady států.

Moře

Hluk

Větrné elektrárny jsou zdrojem nežádoucího hluku. Rotující listy vrtule vyvolávají hučení, které sílí s rostoucími otáčkami. Dalším zdrojem hluku je mechanická převodovka a jiné rotující části. Hlučnost větrné elektrárny v závislosti na vzdálenosti - 150 m: 45 dB, 200 m: 43 dB, 300 m: 39 dB.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby větrné turbíny nepřesahovaly hladinu hluku 45 decibelů. Vyšší hladiny hluku mohou způsobit poškození zdraví. V Německu je tato hodnota stanovena na 55 decibelů. V ČR to je 50 dB přes den a 40 dB v noci.

Ptáci

Větrné elektrárny mohou ovlivnit ptačí populace trojím způsobem. Jde o přímé usmrcování ptáků v důsledku kolizí, rušení ptáků provozem elektrárny a ztráty využitelných biotopů.

Usmrcování ptáků je přímo viditelným dopadem provozu těchto zařízení. Údaje o počtech usmrcených ptáků se liší podle podmínek u jednotlivých elektráren. Nebývají však příliš vysoké.

Rušivý vliv větrných elektráren je také závislý na mnoha okolnostech. Některé druhy ptáků dokážou hnízdit i v blízkosti těchto zařízení. U citlivějších druhů byl prokázán rušivý účinek až do vzdálenosti 600 m od větrné elektrárny.

Netopýři

Větrné elektrárny jsou velkým rizikem také pro netopýry. Podle některých studií jsou počty usmrcených netopýrů pod elektrárnami větší, než počty usmrcených ptáků. Na rozdíl od ptáků totiž netopýři elektrárny zjevně aktivně vyhledávají.

Příčiny nejsou zcela známé, existuje pro to několik teorií. Teplo a noční světlo může k elektrárně lákat hmyz, který je hlavní potravou netopýrů.

Větrníky

Použité zdroje:

https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/vetrne-elektrarny-maji-brutalni-dopad-na-zivotni-prostredi-prokazaly-satelitni

https://www.euro.cz/byznys/hlucne-vetrniky-poskozuji-zdravi-varuje-who-muze-to-vest-k-prisnejim-pravidlum-1424994

https://www.kr-vysocina.cz/soubory/450008/11_hlavac.pdf

https://www.veronica.cz/otazky?i=150

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a třináct