Východní Afriku pustoší kobylky

Napsal Markéta (») v pondělí 28. 9. 2020 v kategorii Příroda, přečteno: 586×

 

Východní Africe hrozí hlad, protože úrodu ničí hejna kobylek, správně řečeno sarančat pustinných (Schistocerca gregaria). S kobylkami se potýkají Etiopie, Keňa a Somálsko. Ohroženy jsou také Uganda a Jižní Súdán.

Kobylka

Na východ Afriky se kobylky rozšířily z oblasti Rudého moře, z Jemenu a z Ománu. Důvodem byly silné deště v říjnu 2018, po kterých se rozbujela vegetace, kterou se kobylky živí. Odtud se kobylky nejdřív rozšířily podél Rudého moře a některá hejna se dostala až do Íránu a Pákistánu. V červnu následujícího roku se kobylky dostaly na jižní břeh Rudého moře a rozšířily se do východní Afriky, kde se dále množily. Přispěly k tomu silné deště, které v říjnu a v listopadu způsobily záplavy.

Gregarizace

Obvykle žijí kobylky solitérně, ale pokud je jich mnoho, začnou vytvářet ohromné roje (gregarizace), ve kterých může být až miliarda jedinců. K vytváření rojů přispívá zvýšené vylučování serotoninu. Roje se chovají jako obří ničivý organismus, složený z mnoha společně jednajících exemplářů.

Při přechodu ze samotářského do společenského stylu života mění kobylka i svůj vzhled. Samotářskákobylka má nenápadné zelenohnědé zbarvení, které dobře splývá s vegetací. Když ale začne svolávání do hejna, změní kobylka barvu na výrazně žlutou s černými skvrnami.

Kobylky jsou schopny urazit denně vzdálenost až 150 kilometrů. Každý dospělý jedinec dokáže sežrat za den potravu o hmotnosti, kterou sám váží. Hmyz ničí úrodu na polích. Situace může vést až k hladomoru.

Použité zdroje:

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/afrika-celi-nejhorsimu-utoku-kobylek-za-dekady-nejvetsi-hejno-ma-60-km-40312995

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3042799-vychod-afriky-celi-invazi-kobylek-hrozi-hladomor-v-etiopii-muselo-nouzove-pristat

https://www.flowee.cz/planeta/7714-svetu-nehrozi-jen-koronavirus-vychodni-afriku-decimuji-sarancata

https://vedator.org/2020/08/vime-jak-vznikaji-hejna-kobylek-muze-jit-o-jejich-konec/

https://www.youtube.com/watch?v=k509VRX4y_U

Štítky: Afrika, sarančata
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a sedm