Hnutí Hamás

Napsal Markéta (») v sobotu 21. 10. 2023 v kategorii Současnost, přečteno: 84×

Hnutí Hamás je palestinská islamistická organizace, která vznikla v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří. Podle charty Hamásu je hlavním cílem hnutí boj proti Izraeli a vytvoření islamistického státu v Palestině. V čele organizace je Ismáíl Haníja.

V současné době je Hamás na seznamu teroristických organizací několika zemí, například USA, Kanady, Izraele, Japonska nebo Egypta.

Založení hnutí Hamás

K ustavujícímu shromáždění Hamásu došlo 9. prosince 1987. Jeho oficiálně uváděnými zakladateli byli šajch Ahmad Izmáíl Jásín a Abdel Azíz ar-Rantíssí.

Pro obyvatele Palestiny se Hamás stal islamistickou alternativou sekulární Organizace pro osvobození Palestiny.

Hamás

Dvě části hnutí Hamás

Hnutí Hamás má strukturovanou organizaci, která se dělí na dvě části. Jedna částje civilní (politická) a výrazně se podílí na podpoře chudého palestinského obyvatelstva, především v Pásmu Gazy. Provozuje vlastní školy i systém sociálního zabezpečení, vývařovny pro chudé apod. Civilní křídlo Hamásu se postupně zapojilo do politiky a za tímto účelem vytvořilo silný politický aparát. Od roku 2007 Hamás ovládá Pásmo Gazy.

Druhou částí Hamásuje militantní křídlo pojmenované po jednom z prvních palestinských mučedníků Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma. Tato část Hamásufunguje v utajení a provádí útočné aktivity proti státu Izrael.

Od roku 2001 se podílí na ostřelování Izraele z Pásma Gazy různými druhy raket. Rakety je Hamás schopen odpalovat díky technologiím, které mu poskytl Írán.

Hamás a Fatah

Hnutí Hamás má dlouholeté rozpory s hnutím Fatah, které vládne na Západním břehu Jordánu. Fatah je hlavní palestinská politická strana a největší a nejdůležitější frakce Organizace pro osvobození Palestiny.

Původně obě hnutí spojoval stejný cíl, a to zbavit Palestinu Izraele. Kvůli krajně odlišným názorům na budoucnost Palestiny mezi nimi ale vznikl nenávistný konflikt.

Nacionální skupina Fatah chtěla pro Palestinu autonomii a požadovala, aby se Izraelci stáhli mimo jiné z Pásma Gazy. Nábožensky orientované hnutí Hamás ale zastávalo radikálnější přístup. Hlasovalo pro vznik islamistického státu. Uznání existence Izraele pro ně nepřipadalo v úvahu.

Mírové dohody z Osla, které mezi lety 1993 až 1995 podepsali Izrael spolu s Organizací pro osvobození Palestiny, Hamás neuznal. Dohody bral jako zradu Palestiny.

Financování hnutí Hamás

Hlavním příjmem hnutí Hamás jsou příspěvky samotných Palestinců. Přispívají také palestinští emigranti, z nich nemalou částí komunita usazená v USA.

Část příjmů organizace tvoří také dary od fundamentálně smýšlejících příznivců z jiných muslimských zemí. Významný sponzorem Hamásu je Katar, který převedl na účty Hamásu více než 1,5 miliardy eur. Hamás získává prostředky také z humanitární pomoci, kterou poskytuje Pásmu Gazy Evropská unie.

Mapa

Použité zdroje:

https://www.seznamzpravy.cz/tag/hnuti-hamas-66758

https://www.novinky.cz/tag/hnuti-hamas-66758

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ham%C3%A1s

https://plus.rozhlas.cz/proc-hamas-vlastne-utoci-na-izrael-nabizime-historicky-kontext-od-pocatku-20-9092051

https://denikreferendum.cz/clanek/32727-pet-duvodu-proc-to-hamas-dela

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a jedna