Občanská válka v Sýrii

Napsal Markéta (») ve čtvrtek 17. 9. 2015 v kategorii Současnost, přečteno: 1551×

Syrská občanská válka je vnitřní ozbrojený konflikt v Sýrii, který začal v březnu 2011 v rámci tzv. arabského jara pokojnými demonstracemi a postupně přešel v celostátní povstání. V roce 2012 přerostl v občanskou válku. 

Rebelové chtějí, aby skončila vláda strany Baas a aby odstoupil prezident Bašar al-Asad. Ten to však odmítá.

Mapa           

Zúčastněné strany 

Vláda

Syrská vláda v čele prezidentem Bašárem Asadem je podporována stranickou milicí Šabíhá a libanonskou šíitskou milicí Hisballáh. 

Syrskou vládu podporuje i většina alavitů. Alavité jsou muslimská náboženská skupina, která patří do šíitské větve islámu. Vládu podporuje i velká část syrským křesťanů a drúzů. Drúzové jsou etnicko-náboženská sekta, která patří do šíitské větve islámu. Ti všichni se obávají represí, pokud zvítězí sunnitští islamisté. 

Asadův režim podporuje Rusko, které mu dodává zbraně. Zároveň blokuje všechny rezoluce, které jsou proti němu namířené v Radě bezpečnosti OSN. Režim podporují také Irán a Irák. 

Opozice

Opozice je tvořena tzv. Svobodnou syrskou armádou, ve které jsou především zběhlí vojáci regulérní armády. Je podporováná Tureckem, Saudskou Arábií a Katarem. Tyto státy dodávají opozici zbraně a nechávají opoziční jednotky cvičit na svém území. 

an-Nusrá

an-Nusrá je pobočkou teroristické organizace Al-Kaidá. Jde o několik set osob, které mají zkušenosti z válek v Afghánistánu, Iráku, Jemenu a Bosně. Organizace je podezřelá z organizování teroristických útoků a z páchání válečných zločinů. 

Islámský stát 

Islámský stát je islámská teroristická organizace, která vznikla na území Iráku. V červnu 2014 vyhlásila tato organizace v obsazených částech Sýrie a Iráku chalífát Islámský stát. Abú Bakr Bagdádí, který je vůdcem této organizace, začal užívat titul chalífy. 

USA a jejich spojenci provádějí od srpna roku 2014 letecké údery na území Sýrie a Iráku, která jsou pod kontrolou Islámského státu. Do těchto náletů se zapojily arabské země, ale také Francie a Velká Británie. 

Kurdové 

Kurdové se války účastní jen v omezené míře. Snaží se ovládnou oslabená města, které obývají lidé kurdské národnosti. Usilují o to, aby přitom bylo co nejméně obětí z řad civilistů. 

Město

Humanitární krize

Počet uprchlíků v sousedních státech se v roce 2015 zvýšil na 4 miliony. Dalších 7,6 milionů lidí jsou uprchlíky, kteří jsou na území Sýrie. Své domovy musela opustit polovina všech obyvatel země.

V průběhu občanské války v Sýrii už přišlo o život více než 200 tisíc lidí. Nejméně stejně tolik lidí zemřelo, protože základní lékařská péče byla pro ně nedostupná. Lidé nemají dostatek potravin a vody. Ceny dostupných potraviny několikanásobně vzrostly. Země je vyrabovaná a zpustošená.

Použité zdroje: 

http://www.clovekvtisni.cz/cs/humanitarni-a-rozvojova-pomoc/zeme/syrie

http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/aktuality/2013/syrie/humanitarni-pomoc-ve-slepe-ulicce

http://www.unicef.cz/aktualne/51867-pomoc-unicef-syrskym-detem

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a pět