Přehrada Tři soutěsky v Číně

Napsal Markéta (») v pondělí 26. 10. 2015 v kategorii Současnost, přečteno: 1876×

Tři soutěsky je skoro dvě stě km dlouhá soustava kaňonů řeky Jang-c’-t’iang (Dlouhá řeka) v západní Číně. Oblast je známá svými přírodními krásami a je významná i z historického a kulturního hlediska.

Stavba přehrady

V oblasti Tří soutěsek byla postavena mimořádně veliká přehradní hráz a vodní elektrárna.  Přehradní hráz je vysoká 185 a dlouhá 2309 metrů. Jezero, které hráz vytvořila zatopením tří pískovcových kaňonů, je dlouhé 660 km, široké kolem 1,1 kilometru a hluboké až 170 metrů. Stavba začala v roce 1993 a byla dokončena v roce 2006, elektrárna začala elektrickou energii dodávat do sítě v roce 2008. 

Přehrada   

      Přehrada Tři soutěsky

Přesídlení obyvatelstva 

Kvůli přehradě bylo zaplaveno 13 velkoměst, 140 měst a 1352 vesnic. 1,3 miliónů obyvatel muselo být přestěhováno. Toto přesídlení probíhalo postupně (více než deset let). Čínské úřady však přesto nedokázaly vytvořit vhodná opatření pro adaptaci většiny přesídlených obyvatel. Lidé dostávali nízké finanční vyrovnání za zaplavenou půdu a obydlí. V lokalitách, kam byli přestěhování, jim byl přidělen menší rozsah půdy, navíc horší kvality.

Důvody stavby přehrady

Vodní dílo bylo budováno ze dvou hlavních důvodů. Jedním byla snaha zabránit povodním, které pravidelně pustošily zemi. Energie získaná z vodní elektrárny měla pokrýt asi desetinu energetických nároků Číny. Tím by se snížilo zatížení životního prostředí, protože většinu elektrické energie dodávají tepelné elektrárny. 

Varování odborníků

Odbornici varovali, že přehrada bude způsobovat velké škody na životním prostředí. V roce 2007 oficiální čínské sdělovací prostředky oznámily, že z okolí přehradní nádrže budou přesídleny další 4 milióny obyvatel. Důvodem jsou rozsáhlé sesuvy půdy, půdní eroze a znečištění. 

Sesuvy půdy 

Kvůli přehradě dochází k sesuvům půdy, jedná se o sesuvy ze strmých břehů kolem některých částí nádrže, které jsou způsobené kolísáním vodní hladiny. V některých případech se utrhnou stovky metrů břehu. Velké sesuvy půdy způsobují obrovské vlny ve vodní nádrži, které ohrožují rybáře. Lidé, kteří bydlí v okolí přehrady, jsou znepokojeni, protože v jejich domech se objevují trhliny.

Půdní eroze na dolním toku řeky

Čínští odborníci uvádějí, že přehrada Tři soutěsky zadržuje každý rok dvě třetiny usazenin z horního toku řeky. To způsobuje na dolním toku řeky Jang-c'-ťiang rozsáhlou erozi. Velké přehrady zachytávají sedimenty a živiny. To má negativní vliv na populaci ryb a na úrodnost půdy na dolních tocích řek. Na dolním toku řeky Jang-c’-t’iang jsou kromě toho problémy s lodní dopravou, se zavlažováním a s dodávkami pitné vody. 

Znečištění vody v přehradě 

Do přehrady se také dostává mnoho splašků a průmyslového odpadu. Kvůli nádrži se zpomalil proud vody a tím se snížila samočisticí schopnost řeky. Znečištění se postupně zhoršuje. 

Použité zdroje:

http://oenergetice.cz/elektrina/tri-soutesky-kralovna-vsech-elektraren/

http://www.lideazeme.cz/clanek/tri-soutesky-pred-kolapsem

http://www.prehrady.wbs.cz/Tri-soutesky.html

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rudy-obr-na-vzestupu/cina-priznava-prehrada-tri-soutesky-je-katastrofa_24092.html

http://www.stoplusjednicka.cz/tri-soutesky-lesk-i-spina-energie-vody

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a třináct