Schengenský prostor

Napsal Markéta (») v pátek 28. 8. 2015 v kategorii Současnost, přečteno: 2139×

Schengenský prostor tvoří evropské státy, ve kterých mohou lidé přecházet hranice bez toho, že by museli projít hraniční kontrolou. Schengenskou dohodu uzavřely v roce 1985 Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko a Lucembursko.

Schengenská prováděcí úmluva

V roce 1990 podepsaly tyto státy Schengenskou prováděcí úmluvu. Na základě této úmluvy byly připraveny všechny podmínky, které byly nutné pro otevření hranic. Nejdůležitější bylo vytvoření Schengenského informačního systému. V roce 1995 byly zrušeny pohraniční kontroly. 

Mapa

Území schengenského prostoru

V současné době zahrnuje schengenský prostor následující státy Evropské unie: Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko. Schengenský prostor zahrnuje také území členských států Evropského sdružení volného obchodu: Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Platí, že některé státy Evropské unie nejsou součástí schengenského prostoru. S hraničními kontrolami musí lidé počítat, pokud pojedou do Bulharska, Rumunska, Velké Británie, Irska nebo na Kypr.

Principy schengenského prostoru

Země, které jsou součástí schengenského prostoru, mají společnou vízovou politiku. Dohodly se na zavedení účinných kontrol na svých vnějších hranicích. Vnitřní hranice z hlediska pohybu osob a zboží neexistují. 

Hraniční kontroly se neprovádějí a hranice lze překročit kdekoliv. Je však nutné mít platný doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas). Zároveň je třeba respektovat určitá omezení například v národních parcích, v chráněných krajinných oblastech nebo při překračování soukromých pozemků.

Vnější hranice

Vnější hranice jsou hranice mezi členskými státy schengenského prostoru a těmi, kteří se na schengenské spolupráci nepodílí (tzv.třetí státy). Patří sem také letiště a přístavy. Vnější hranice je možné překračovat pouze na hraničních přechodech.  Všichni občané třetích států procházejí důkladnou kontrolou.

Použité zdroje: 

https://www.euroskop.cz/300/sekce/co-je-schengen/

http://www.infotravel.cz/files/editor/file/schengen_brochure_cs.pdf

http://www.evropa2045.cz/hra/napoveda.php?kategorie=6&tema=51

http://www.eprehledy.cz/staty-v-schengenskem-prostoru.php

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a osm