Palestinský stát

Napsal Markéta (») v sobotu 21. 11. 2015 v kategorii Zeměpis, přečteno: 1459×

Stát Palestina je stát vyhlášený 15.11.1988 v exilu v Alžírsku. Jednostrannou deklaraci nezávislosti přijala Národní rada Organizace pro osvobození Palestiny. 

V době přijetí deklarace neměla Organizace pro osvobození Palestiny žádnou kontrolu nad územím, které si nárokovala. Jednalo se o tzv. palestinská území, která byla definovaná podle hranic z roku 1967. Hlavním městem Palestiny se měl stát Jeruzalém. K tomu bylo vytvořeno i pojmenování lidu arabské národnosti jako Palestinci.

Palestinská samospráva

Klíčovým okamžikem izraelsko-palestinského konfliktu se staly mírové dohody z Osla (1993). Izrael uznal vyjednávací tým Organizace pro osvobození Palestiny za zástupce palestinského lidu. Organizace pro osvobození Palestiny naopak uznalo právo Izraele na existenci v míru a zřeklo se „násilí a terorismu“. 

Na základě mírových dohod z Osla vznikla Palestinská samospráva, která vládne na části palestinských území, a to v oblasti Západního břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Většinu ze čtyř milionů obyvatel tvoří muslimové. Úředním jazykem je arabština. Sídlem palestinské administrativy je Ramalláh. Ramalláh je palestinské město na Západním břehu Jordánu, které leží asi 10 km severně od Jeruzaléma. 

Izrael v roce 2005 opustil Pásmo Gazy. Od roku 2007 ovládá toto území hnutí Hamás. Palestinská samospráva, která je vedená hnutím Fatah, má tak ve skutečnosti kontrolu pouze nad Západním břehem Jordánu. V dubnu 2011 uzavřely obě strany vnitropalestinského sporu dohodu o usmíření, ale k jejímu naplnění zatím nedošlo. 

Řeka

      Řeka Jordán

Hnutí Hamás 

Hnutí Hamás je palestinská islamistická politická strana. Vznikla v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří. Hamás se dělí na dvě části. Jedna část je vojenská, funguje v utajení a provádí útoky proti Izraeli. Druhá část je civilní.  Poskytuje sociální služby, získává další členy, zajišťuje finanční prostředky a organizuje nejrůznější aktivity. Hamás je na seznamu teroristických organizací téměř všech západních zemí. 

Hnutí Fatah 

Fatah je hlavní palestinská politická strana. Je to největší a nejvýznamnější frakce Organizace pro osvobození Palestiny. Jedná se o nacionální, sekulární socialistickou politickou stranu. Od svého založení udržuje řadu militantních skupin. Jeho hlavní vojenskou částí je al-Assifa. Samotné hnutí Fatah není zařazeno na seznam teroristických organizací žádnou vládou na světě. 

Uznání Palestinského státu 

K 27.9.2013 uznalo stát Palestina celkem 134 ze 193 členských států Organizace spojených národů. 

Izraelsko-palestinský konflikt 

Mezi hlavní sporné otázky izraelsko-palestinského konfliktu patří Jeruzalém, palestinští uprchlíci, izraelské osady, bezpečnost, hranice a mezinárodní status a rozdělení vodních zdrojů. 

Jeruzalém má pověst křižovatky kultur. Leží ve střední části Judských hor na úmoří Středozemního a Mrtvého moře. Jeruzalém je největší město Izraele. Na území 130 km2 zde žije přibližně 788 tisíc obyvatel. Historie tohoto města sahá až do 4.tisíciletí před naším letopočtem. Jeruzalém je velmi důležité město pro židy, křesťany a muslimy. Je tedy významným poutním místem pro věřící tří náboženství.

Zeď

      Západní zeď v Jeruzalémě

Palestinští uprchlíci žijí většinou v neutěšené situaci. Příčinou jsou časté války, korupce ve vlastní samosprávě, izraelské bezpečností kontroly atd.  Status uprchlíka má 1,7 milionů obyvatel v Pásmu Gazy a Západního břehu Jordánu. 

Židovské osady jsou považovány za porušování mezinárodních dohod. Mocnost, která okupuje cizí zemi, nesmí na tomto území usazovat vlastní obyvatelstvo. 

Voda začíná být chápána jako vzácný zdroj. To platí zejména v oblastech, kde je jí nedostatek, tedy i na Blízkém východě. Voda sice nikdy nebyla hlavním důvodem k vypuknutí konfliktu, ale její nedostatek v oblasti hraje svou roli, dochází kvůli tomu k vyostření situace. 

Bezpečnost a narůstající vzájemná nedůvěra jsou považovány za jeden z hlavních problémů mezi Židy a Araby. Ve sporech mezi Izraelci a Palestinci se již delší dobu angažuje Irán, ve kterém je teokratický režim. 

Použité zdroje:

http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/blizky_vychod/palestina/

http://forum24.cz/vatikan-uzna-palestinsky-stat-je-to-chyba/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.