Dluhová krize v eurozóně

Napsal Markéta (») v pátek 14. 8. 2015 v kategorii Ekonomika, přečteno: 1452×
gify/bankovka.gif

Eurozónu tvoří země Evropské unie, ve kterých se používá společná evropská měna euro. Členy eurozóny jsou: Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. 

Počátky dluhové krize 

Dluhová krize v eurozóně postupně narůstá od roku 2009 a je způsobena vysokým veřejným dluhem v části eurozóny. 

Některé země se zadlužily, protože uskutečňovaly nezodpovědnou fiskální politiku. Fiskální politika je součástí hospodářské politiky státu. Příjmy státu plynou především z daní. Na druhé straně je nutné hradit veřejné výdaje. Pokud veřejné výdaje převyšují příjmy, vzniká rozpočtový schodek. Snahou státu by mělo být, aby rozpočtový schodek byl co nejmenší.

Některé státy eurozóny se dostaly do problémů kvůli nižší výkonnosti svých ekonomik ve srovnání s ostatními zeměmi eurozóny.

Nejzadluženější země eurozóny

Prvním státem eurozóny, který zasáhla dluhová krize, bylo Řecko. V dubnu 2010 muselo Řecko požádat o finanční pomoc ze zdrojů Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Později musely o finanční pomoc požádat i Irsko a Portugalsko. Velmi zadlužené jsou také Španělsko, Itálie a Belgie. Problémy těchto zemí se nejdříve projevily na trhu dluhopisů, důvěra ve státní dluhopisy těchto zemí klesá. 

Řecko 

Dluhová krize v této zemi byla způsobena celosvětovou hospodářskou krizí. Přispěly k ní však i machinace řecké vlády se schodkem státního rozpočtu kvůli vstupu do eurozóny. 

Řecku byly poskytnuty dva mezinárodní úvěry od Evropské centrální banky, Mezinárodního měnového fondu a Stabilizačního fondu Evropské unie. Země musela přijmout úsporná opatření, se kterými Řekové většinou nesouhlasí. Dluh Řecka je přibližně ve výši 170 procent hrubého domácího produktu, nezaměstnanost se pohybuje kolem 26 procent. 

Peněženka

Španělsko

Státní dluh Španělska činil v květnu 2014 přibližně 997 miliard eur. To je 97 procent hrubého domácího produktu. Míra nezaměstnanosti se v roce 2014 snížila na 23,7 %. I tak je však poměrně vysoká. Vyšší nezaměstnanost má z evropských zemí jenom Řecko. 

Portugalsko 

Veřejný dluh Portugalska činil v roce 2014 zhruba 135 % hrubého domácího produktu, a to navzdory všem úsporným opatřením. Míra nezaměstnanosti činila v roce 2014 přibližně 13 %. 

Itálie

Poměr veřejného dluhu Itálie k hrubému domácímu produktu činil v prvním čtvrtletí roku 2014 přibližně 135 %. Míra nezaměstnanosti v listopadu 2014 dosáhla 13,4 %. V Itálii je přibližně 3.457 tisíc osob, které hledají práci. Země je třetí největší ekonomikou eurozóny po Německu a Francii.  

Irsko 

Irsko bylo dlouho považováno za ideální model ekonomického vývoje. Ale v důsledku finanční krize a prasknutí hypotéční bubliny se dostalo do vážných potíží. Státní dluh země činil v roce 2014 zhruba 109 % hrubého domácího produktu. V lednu 2015 činila míra nezaměstnanosti 10 %. 

Irsko se v prosinci 2013 stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Součástí podmínek programu byla rozsáhlá úsporná opatření. Irská vláda se na něm dohodla v roce 2010, kdy získala úvěr od Evropské unie a Mezinárodní měnového fondu.

Použité zdroje:

https://www.euroskop.cz/9026/sekce/koreny-a-prubeh-krize-eurozony/

https://www.finance.cz/zpravy/finance/322885-dluhova-krize-v-eurozone/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a osm