Hospodářský cyklus

Napsal Markéta (») ve čtvrtek 3. 5. 2018 v kategorii Ekonomika, přečteno: 1227×
gify/bankovka_2.gif

Hospodářský cyklus jsou výkyvy v ekonomické aktivitě, kdy reálný produkt ekonomiky kolísá kolem potenciálního produktu. Střídají se období růstu a poklesu reálného produktu. Zároveň dochází ke kolísání zaměstnanosti, investic, zisků a jiných veličin.

 

Fáze hospodářského cyklu:

Expanze

Roste reální hrubý domácí produkt. Firmy investují, aby rozšířily svoje výrobní kapacity. Klesá nezaměstnanost, to vede k růstu spotřebitelských výdajů. Stát dostává více peněz z daní, takže může investovat.

Při dlouhodobém trvání expanze hovoříme o konjunktuře.

Vrchol

Reálný hrubý domácí produkt dosahuje maxima. Úroveň výroby je vysoká.Nezaměstnanost je minimální.

Recese

Reálný hrubý domácí produkt klesá.Trh se nasytil, poptávka se snižuje.Podniky mají problémy s odbytem, proto následuje snížení výroby. Dochází k propouštění zaměstnanců, ke zkracování pracovní doby. V důsledku poklesu příjmů obyvatel dále klesá poptávka. Podniky odkládají investice.

O recesi se hovoří, pokud pokles trvá více než dvě čtvrtletí. Při dlouhodobém poklesu ekonomiky hovoříme o krizi.

Recese zasahuje různá odvětví s rozdílnou intenzitou. Obory jako stavebnictví, automobilový průmysl nebo prodej luxusních výrobků v období recese upadají. V období recese se nemění poptávka po lécích, po základních potravinách atd.

Graf

Sedlo (dno)

Reálný hrubý domácí produkt dosahuje minima. Úroveň výroby je nízká. Míra nezaměstnanosti je vysoká, najít práci je obtížné.

Proticyklická politika

Pokles výroby v období recese vede k tomu, že nejsou plně využívány výrobní faktory, a ve fázi expanze se objevuje inflace. Proto se stát snaží zmírňovat cyklické výkyvy v hospodářství. Používají se k tomu nástroje fiskální politiky (úroveň zdanění a vládních výdajů) a nástroje monetární politiky (úrokové sazby).

Ve fázi recese se provádí expanzivní makroekonomická politika (proinflační), tj. nižší daně, podpora exportu, nižší úroku z úvěrů. Naopak v období expanze se uskutečňuje restriktivní politika (protiinflační), tj. vyšší daně, vyšší úroky z úvěrů.

Použité zdroje:

https://issmb.cz/DUM/III.2%202/III.2%202.16.pdf

http://www.ceed.cz/makroekonomie/50_hospodarsky_cyklus.htm

https://www.penize.cz/slovnik/hospodarsky-cyklus

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a třináct