Těžba plynu z břidlic

Napsal Markéta (») ve čtvrtek 16. 4. 2015 v kategorii Ekonomika, přečteno: 1257×

Břidlicový plyn je zemní plyn nahromadění v břidlicích. Břidlicový plyn se stal ve Spojených státech během posledního desetiletí významným zdrojem zemního plynu. Zájem o tento zdroj nekonvenčního plynu mají i některé další země.

Obrázek

Zahájení těžby 

Ve vhodné lokalitě těžební firma vytvoří prostor a zabezpečí ho před únikem použitých kapalin do půdy. Je třeba postavit silnici, připojit elektřinu, zajistit zdroj vody atd. Dále firma zahloubí úvodní kolonu. Jedná se o ochranné pažení o velkém průměru, které je 15 až 20 metrů hluboké. Toto pažení zabrání posouvání povrchových vrstev půdy a oddělí spodní vodu v okolí vrtu. 

Potom těžaři vyvrtají klasický svislý vrt. Vrt se zajišťuje vsouváním ocelových trubek a cementováním. Při vrtání v hloubkách, ve kterých mohou být aquifery (vodonosné vrstvy), se někdy k odstraňování materiálu z vrtu používá stlačený vzduch. Aby byl vrt dobře oddělen od aquiferů, osadí se v této fázi do vrtu ocelová trubka (technická kolona) a zacementuje se. Celý vrt pak obklopí pod tlakem napumpovaná cementová směs, která trubku utěsní. 

Pak se pokračuje s vrtnou hlavicí o menším průměru a s použitím výplachovém kapaliny. Výplachová kapalina slouží k chlazení vrtné hlavice a k vyplavování odvrtaného materiálu. Vrt může být hluboký více než dva kilometry. Svislý vrt se provádí do hloubky asi sto metrů nad břidlicovou vrstvou. Potom se vrtná sestava vytáhne. Nasadí se speciální hlavice, které umožní ohyb vrtu do oblouku. 

Horizontální vrt 

Vrt pak pokračuje horizontálně ve vrstvě břidlic. Horizontální vrt se provádí z toho důvodu, že břidlice jsou usazené horniny. Z toho vyplývá, že jsou obvykle uloženy rovnoběžně. Když skončí vrtání, vrtná sestava se zase vytáhne. Do vrtu se zasune tenčí trubka (těžební kolona), která se zacementuje. 

Do vrtu se vsune speciální zařízení, které ve vodorovné části vrtu vytvoří sérii otvorů (puklin). Používají se k tomu malé náložky trhaviny. 

Schéma

Hydraulické štěpení 

Potom se provádí hydraulické štěpení. Do vrtu se pod tlakem napumpuje velké množství vody a písku s malou příměsí různých chemických přísad. Tlak vody přitom rozšíří  a rozvětví trhliny v hornině. Břidlice se tak rozruší a vytvoří se v ní systém propojených kanálků. To umožní získat z břidlice plyn. Zrnka písku, který je obsažen ve vodě, trhliny podepřou a zabrání jejich uzavření po odčerpání vody z vrtu. 

Hydraulické štěpení je náročný proces. Používá se přitom složité mobilní zařízení, které je umístěné na mnoha automobilových návěsech. Kapalina, která byla použita pro hydraulické štěpení, se odčerpá z vrtu do nádrží na povrchu. Podle potřeby se pročistí a znovu použije. Nebo se vhodným způsobem ekologicky likviduje.

Těžba plynu

Poté se osadí těžební zařízení, postaví se plynovod a je možné začít s čerpáním plynu. Před transportem k uživateli se musí z plynu oddělit nežádoucí látky (voda, těžší uhlovodíky atd.). Některé firmy mohou používat trochu odlišné metody, ale podstatné kroky v průběhu těžby jsou velmi podobné. 

Výše uvedený text popisuje, jak by těžba měla vypadat po technické stránce. V praxi se však může vyskytnout mnoho problémů a různá rizika pro životní prostředí. 

Vliv na životní prostředí 

Nevyhnutelným dopadem těžby břidlicového plynu je zabrání poměrně značného prostoru pro vybudování vrtných ploch včetně veškerého potřebného vybavení. Závažnými možnými dopady jsou emise znečišťujících látek do ovzduší a znečištění podzemních vod z nekontrolovatelných úniků plynů nebo kapalin. Těžební kapaliny obsahují nebezpečné látky. Kapalina, která byla zpětně odčerpána z vrtu, obsahuje těžké kovy a radioaktivní materiály z ložiska.

Podle zkušeností ze Spojených států dochází k mnoha nehodám, při kterých může dojít k poškození životního prostředí a zdraví lidí. Mnoho těchto nehod je způsobeno nesprávným používáním zařízení nebo jeho prosakováním. 

V blízkosti plynových vrtů bylo zaznamenáno znečištění podzemních vod metanem, který může v krajních případech způsobit výbuchy obytných budov, a chloridem draselným, který způsobuje salinizaci pitné vody (salinizace = zvýšení obsahu soli). Tyto negativní dopady se zvyšují tím, že vrtné plochy se nacházejí poměrně blízko od sebe. Může jich být až šest na 1 km2.

Použité zdroje:

http://www.nazeleno.cz/energie/jak-se-tezi-bridlicovy-plyn.aspx

http://oenergetice.cz/plyn/bridlicovy-plyn-usa-vs-evropa/

http://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/12610-bridlicovy-plyn-tezba

http://www.newtonmedia.cz/cs/mediainfo-cz/svet/tezba-z-bridlic-ano-ci-ne/detail

http://www.lbst.de/ressources/docs2012/EP-ENVI-02_Shale-Gas_PE-464425_FINAL_CS_JUN2011.pdf

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Anetka z IP 2a00:1028:83ca:*** | 20.10.2015 09:46
Nevíte někdo, jak je to s elektřinou? Já bych potřebovala poradit. Zda změna dodavatele elektřiny nebo proč mám pořád nedoplatek? Jak to zadat? srovnanielektriny.cz/kalkulacka-elektriny
Markéta | 21.10.2015 21:37
Dobrý den, na webu jsou stránky, kde jsou srovnání dodavatelů elektřiny. Např. http://kalkulator.tzb-info.cz/, http://kalkulator.eru.cz/, www.usetreno.cz/energie-elektrina/. Na internetu najdete i různé tipy, jak snížit spotřebu elektřiny. Např. zena.centrum.cz/bydleni/interiery/clanek.phtml? id=803518 (moderní spotřebiče s nízkou spotřebou, úsporné žárovky atd.). Pokud máte jinou možnost, nepoužívejte elektřinu na vytápění. V současné době je to nejdražší způsob topení.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a třináct