Válka o Náhorní Karabach

Napsal Markéta (») v pátek 3. 6. 2016 v kategorii Historie, přečteno: 4363×

Válka o Náhorní Karabach probíhala od roku 1988 do roku 1994 v oblasti Náhorního Karabachu v Jihozápadním Ázerbájdžánu. Bojovali mezi sebou Arméni, kteří tvoří většinu obyvatel Náhorního Karabachu, podporovaní Arménií, a Ázerbájdžán. 

Mapa

Náhorní Karabach je považován za kolébku arménské kultury a má pro Armény velikou hodnotu. Náhorní Karabach má však velkou kulturní hodnotu i pro Ázerbájdžánce.

Ázerbájdžán 

Ázerbájdžán je největší a nejlidnatější země v oblasti Kavkazu. Nachází se v jihozápadní Asii. Ázerbájdžán nemá přístup k otevřenému moři, pouze ke Kaspickému moři. Nejdůležitějším odvětvím ekonomiky je těžba ropy. Část ropy je v zemi zpracovávána na ropné výrobky, převážně je však vyvážena v surovém stavu. Země také těží a vyváží zemní plyn.

Arménie 

Arménie je stát, který leží v Zakavkazsku v jihozápadní Asii. Nemá přístup k moři.

Válka o Náhorní Karabach

Válka o Náhorní Karabach začala v únoru 1988. Ázerbájdžán měl ve srovnání s Arménií a Náhorním Karabachem vojenskou převahu. Arménie podporovala právo na sebeurčení karabašských Arménů. Ázerbájdžán se však odmítal vzdát územní celistvosti. 

Uzavření příměří 

K dohodě o příměří došlo z důvodu ekonomické vyčerpanosti obou stran. V květnu 1994 ministři obrany z obou zemí a Rusko podepsali Biškekský protokol, na základě kterého vznikla Náhorně-karabašská republika. Boje však trvaly ještě několik týdnů.

Válka přinesla přibližně 6 tisíc obětí na arménské straně a 20 až 30 tisíc obětí na ázerbájdžánské straně. Výsledkem konfliktu byl až milion ázerbájdžánských uprchlíků a 300 tisíc arménských uprchlíků. Obě strany se navzájem v omezené míře vojensky napadají dosud. Při pohraničních střetech zahynou každý rok desítky lidí. 

Obrázek

Náhorně-karabašská republika

Náhorně-karabašská republika není mezinárodně uznávaná. Leží na jihu Kavkazu v oblasti Náhorního Karabachu a Lačínského koridoru, který se nachází mezi Náhorním Karabachem a Arménií. Republika má rozlohu 4400 km2. Žije zde přibližně 145 tisíc obyvatel, z toho je 95 procent Arménů. V současné době se Náhorně-karabašská republika nachází pod vojenskou kontrolou Arménie.

Arménie a Ázerbájdžán mají k území Náhorně-karabašské republiky naprosto odlišné postoje. Arménie považuje toto území za osvobozené. Ázerbájdžán je naopak považuje za okupované.

Použité zdroje:

http://www.valka.cz/14786-Vliv-turecko-armenskych-vztahu-na-reseni-konfliktu-o-Nahorni-Karabach

http://nahornikarabach.blog.cz/

http://www.armadninoviny.cz/nahorni-karabach-zamrzly-konflikt-ktery-se-stava-stale-zivejsim.html

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a třináct