Degradace půdy zahrnuje různé způsoby poškozování této přírodní složky. Patří sem vodní a větrná eroze, dezertifikace (degradace území na pouště a polopouště), zamokření, zasolování, chemická kontaminace, okyselování atd. Eroze půdy je postupné znehodnocování půdy, které způsobuje omezení nebo úplnou ztrátu jejích produkčních schopností.
O erozi se mluví především v souvislosti se zemědělskou půdou. K erozi však může docházet i na půdách lesních v důsledku těžby dřeva. Eroze půdy je přírodní proces, který není možné zcela zastavit. Rozlišuje se eroze normální a eroze zrychlená, která je způsobena intenzivní zemědělskou činností.
V současnosti je v České republice přibližně polovina zemědělské půdy ohrožena vodní erozí a desetina větrnou erozí. Za posledních třicet let se znehodnocování půdy vlivem vodní eroze výrazně zrychlilo. Na převážně ploše půd, které jsou ohroženy erozí, však není prováděna žádná systematická ochrana, která by zabránila dalšímu poškození půdy.
Eroze půdy ochuzuje půdu o její nejúrodnější část – ornici. V řadě případů ornice už zcela chybí. Hospodaří se na níže položených vrstvách půdy, které mají výrazně horší vlastnosti než původní horní humusová vrstva.
Na slabě erodovaných půdách se hektarové výnosy snižují o 15 až 20 procent, na středně erodovaných půdách o 40 až 50 procent a na silně erodovaných půdách až o 75 procent.
Od devadesátých let probíhá v naší zemi transformace zemědělství, ale neobnovil se stav, kdy se jednotliví rolníci starali o vlastní zemědělské pozemky. Nedošlo k rozdělení velkých půdních celků, protože většina orné půdy je pronajímána. Česká republika má největší půdní bloky v Evropě.
Dochází k záporným jevům, které zhoršují půdní erozi, jakými je utužení půdy, špatné postupy při orbě, pěstování erozně nebezpečných plodin, špatné osevní postupy na nevhodných stanovištích.
Zhutňování půdy
Ke zhutňování půdy dochází při intenzivním zemědělském hospodaření. Jde v podstatě o stlačování půdy. Příčinou je používání těžké techniky (traktory, kombajny).
Zhutňováním půdy se snižuje její retenční schopnost, tj. schopnost zadržovat vodu. Zrychluje se povrchový odtok, nastává větší riziko povodní a záplav.
Snižuje se i úrodnost půdy. Nadměrné zhutnění půdy způsobuje, že se snižuje rychlost růstu kořenů plodin. To má za následek nižší příjem vody a živin, protože rostliny mají špatně vyvinutý kořenový systém. Ve zhutnělých půdách se snižují výnosy zejména těch plodin, který tvoří hospodářský výnos podzemními orgány (brambory, cukrovka).
Je zjištěno, že při nadměrném zhutnění půdy se výrazně snižuje efektivnost hnojení. Projevuje se především nedostatek dusíku.
Nadměrné zhutnění půdy způsobuje, že obdělávání je energeticky náročnější. To se projevuje především při orbě a zvyšuje se tím spotřeba nafty.
Erozně nebezpečné plodiny
Mezi erozně nebezpečné plodiny patří kukuřice, brambory, řepa, slunečnice atd. Tyto plodiny jsou širokořádkové a v době největších výskytu přívalových dešťů (červen, červenec, srpen) svým vzrůstem a zapojením nedostatečně kryjí půdu.
Hlavní důsledky vodní eroze
- Ztráta půdy.
- Zanášení vodních zdrojů půdními částicemi.
- Znečišťování vodních zdrojů chemickými látkami.
Použité zdroje:
http://geoportal.vumop.cz/mapserv/kalkulacka/opatreni.php
http://vitejtenazemi.cz/cenia/index.php?p=eroze_pudy&site=puda
http://www.spucr.cz/dulezite-informace/eroze-pudy.html
http://www.ochrana-pudy.cz/hrozby-pro-pudu/eroze/eroze/2014/09/06/