Plasty jsou po několik desítek let nepostradatelnou součástí globální ekonomiky a běžnou součástí života většiny lidí. Výhodou plastů je nízká cena, univerzálnost, trvanlivost, vysoká pevnost a nízká váha.
Až 8 milionů tun plastu končí každý rok v oceánech a mořích. Ve světových oceánech plave více než 268 000 tun plastů. Odhaduje se však, že až sedmdesát procent plastového odpadu končí na mořském dně.
Ostrovy z plastů
Oceány hyzdí celé ostrovy volně plujících plastů. Známá je Velká tichomořská odpadková skrvna, která obsahuje 96 400 tun plastového odpadu.
Podobných umělých ostrovů pluje ve světovvých oceánech šest. Je velmi těžké tyto ostrovy zmapovat a popsat. Působením mořských proudů se mění jejich tvar, velikost, hustota a dokonce i umístění.
Největší znečišťovatelé
Více než polovina plastu, který skončí v mořích, pochází z následujících pěti zemí: z Číny, Indonésie, Filipín, Thajska a Vietnamu.
Nejvýše postavenou vyspělou zemí v žebříčku z roku 2015 je na dvacátém místě USA.
Řeky
Devadesát procent plastů do moří přitéká z deseti velkých řek. Osm z nich je v Asii, a to Indus, Ganga, Mekong, Perlová řeka, Jang-c’-ťiang, Žlutá řeka (Chuang-che), Chaj-che a Amur. Dvě řeky jsou v Africe - Nil a Niger. Jedná se o řeky, které protékají nejhustěji osídlenými oblastmi.
Mikroplasty
Mikroplasty jsou malé částečky o průměru menším než 5 milimetrů. Vznikají rozpadem plastového odpadu.
Mikroplasty se nacházejí i v kosmetice (peelingové gely na obličej) a v zubních pastách. Nebo se uvolňují ze syntetických textilií při praní a končí jak v odpadních vodách, tak v pitné vodě. Díky své malé velikosti jsou takovéto úlomky plastů lidským okem nezpozorovatelné a rovněž není snadné je z vody odstranit.
Dopady plastového odpadu v mořích a oceánech
Moře vyplaví na pláž každý rok tisíce živočichů, kteří jsou zamotaní do igelitu. Mořští ptáci umírají kvůli tomu, že pozřou odpadky a ucpou si trávící trakt.
Velkou hrozbou jsou opuštěné rybářké sítě, do kterých se zamotávají větší mořští živočichové. Jsou to hlavně hlavně želvy, žraloci, delfíni, velryby a tuleni. Ti následně umírají hlady, vyčerpáním nebo následkem bakteriálních infekcí.
Mikroplasty v mnoha případech mořské živočichy zabíjejí. Plasty pro ně totiž nejsou stravitelné. Jejich konzumace tak vede k celé řadě komplikací, jako je podvýživa, zauzlení střev nebo pomalá otrava z chemických látek, které se z plastů postupně uvolňují.
Podle organizace OSN zabíjí každý rok plastový odpad až milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců, mořských želv a nespočet ryb.
Použité zdroje:
https://www.samosebou.cz/2018/11/13/more-plastu-v-oceanech/
https://www.studentsummit.cz/wp-content/uploads/2018/10/bgr_unea_plasty_janac.pdf
https://www.yachting.com/cs/novinky-a-clanky/plachteni-v-oceanu-plastu