Úbytek hmyzu

Napsal Markéta (») ve středu 15. 5. 2019 v kategorii Příroda, přečteno: 680×
gify/motylci.gif

Každý rok ve světě zmizí 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu. Pokud bude hmyz ubývat tímto tempem, tak za sto let zmizí úplně. Vyplývá to z analýzy, která byla zveřejněna v časopisu Bilological Conversation. Ubývá přes čtyřicet procent hmyzích druhů a třetina je ohrožena. Hmyz mizí rychleji než savci, ptáci nebo plazi.  

Příčiny 

Úbytek hmyzu je způsoben především intenzivním zemědělstvím, hlavně nadměrným užíváním pesticidů a dalších toxických látek. Dalšími příčinami jsou urbanizace a klimatické změny. 

Krajina se za poslední desítky let výrazně změnila. Zmizely květnaté louky a pastviny, tůně, mokřady, remízky, kde mohl hmyz žít a rozmnožovat se. Místo toho vznikly velké lány polí.  

Problémem je i sečení všech luk v určitém termínu, kdy hmyz nemá možnost někam uniknout a přežít. V některých oblastech se vysekává skoro všechno. Pro hmyz tak nezůstane žádné místo ani podél cest. Mnoho včelařů musí už od léta včely dokrmovat cukrem. Po odkvětu stromů je v krajivě a v zahradách málo kvetoucích medonosných rostlin. 

Pesticidy se bohužel používají i v lesích. Dříve se tráva kolem mladých stromků sekla, dnes se nastupuje chemický postřik. V lesích chybí keře a byliny. 

V tropech, kde se intenzívní zemědělství obvykle nevyskytuje, hmyz mizí také. Za hlavní faktor úbytku hmyzu se v těchto oblastech pokládá zvyšování teploty vlivem globálního oteplování. Živočišné druhy se nedokážou přizpůsobit tak rychlým změnám podmínek.

Včela  

Důsledky

Úbytek hmyzu může mít katastrofální následky. Hmyz má v přírodě zásadní význam, protože slouží jako potrava jiných druhů. Úbytek hmyzu povede k úbytku ptáků, plazů, obojživelníků a ryb živících se hmyzem.  

Hmyz opyluje rostliny tím, že přenáší pyl. Udává se, že až 80 procent rostlinných druhů je závislých na opylování hmyzem. Mezi opylovače řadíme včely, čmeláky, ale také motýly a brouky. Kvůli úbytku hmyzu budou vymírat i rostliny. 

Hmyz rozkládá biomasu a recykluje tak živiny. Hmyz se podílí na postupné rokladu odumřelých těl organismů na humus a minerální látky. 

Co můžeme udělat 

Je vhodné postupné sečení zahrady, aby část pozemku zůstala neposekaná a hmyz měl kam uniknout. Doporučuje se některé plochy sekat pouze dvakrát do roka, aby se kvetoucí rostliny mohly vysemenit. 

Důležité je nelikvidovat na podzim všechno spadané listí a nechávat v zahradě i nějaké staré odumřelé dřevo, ve kterém může žít velké množství hmyzu. 

Čmelák

Použité zdroje: 

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-bude-li-hmyzu-ubyvat-dosavadnim-tempem-za-100-let-zmizi 

https://nazory.aktualne.cz/komentare/hmyz-vymira-a-cesi-kaci-hnoji-betonuji-jak-divi/r~a45d6be2369311e9be22ac1f6b220ee8/ 

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66474300-podle-vedcu-zacalo-seste-masove-vymirani-druhu-timto-tempem-zmizi-hmyz-do-100-let-coz-ohrozi-samotnou-existenci-lidstva 

https://www.redbull.com/cz-cs/z-ceska-rozhovor-s-ceskym-entomologem-petrem-sipkem

Štítky: hmyz, pesticidy
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a devět