Zasolování (salinizace) půdy znamená, že se v půdě hromadí soli, které jsou rozpustné ve vodě. Jde o soli, které obsahují draselné, hořečnaté, vápenaté, chloridové, síranové, uhličitanové, hydrogenuhličitanové a sodné ionty. Soli jsou rozpuštěny ve vodě a voda je přenáší. Když se voda odpaří, soli zůstávají na místě. Rozlišuje se primární a sekundární zasolování. Primární zasolování znamená, že se sůl nahromadí v důsledku vysokého obsahu soli v matečném materiálu nebo v podzemní vodě.
Sekundární zasolování
Sekundární zasolování je způsobeno lidskou činností. Často jde o nevhodné zavlažovací postupy. Příčinou zasolování může být však také nedostatečné odvodňování.
Důsledky zasolování
Sodík, chlór a další některé další prvky působí na rostliny škodlivě. Rostliny nemají mechanismus, který by jim umožnil některé prvky odmítat a přijímat pouze živiny. Spolu s nezbytnými živinami musí tedy přijímat i cizí a toxické prvky, které jsou rozpuštěné v půdní vodě. To vede ke zpomalení růstu rostlin.
Vysoké zasolení půdy vyvolává úhyn rostlin. Příčinou osmotický efekt, kdy soli, které jsou obsažené v půdní vodě ve vyšším množství, způsobují vzrůst potenciálu půdni vody, tedy energii, kterou je voda poutána v půdě.
Průtok vody z půdy do kořínků rostlin je zpomalený ve srovnání s průtokem vody, která obsahuje jen malé množství soli. Růst rostlin je zpomalený podobně, jako kdyby značně poklesla vlhkost půdy. Když se výrazně zvýší koncentrace solí, mohou rostliny i zvadnout, jako kdyby vlhkost klesla pod bod vadnutí.
Soli také ovlivňují metabolismus půdních organismů, a to vede k výraznému snížení úrodnosti půdy.
Nadměrné množství sodíku ničí strukturu půdy. Ta pak nemá dostatek kyslíku a ztrácí schopnost podporovat růst rostlin a život živočichů.
Výskyt zasolené půdy v Evropě
V Evropě se zasolené půdy nacházejí v Maďarsku, v Rumunsku, v Řecku, v Itálii a ve Španělsku. V severní Evropě může solení silnic kvůli odstranění náledí vést k zasolení půdy v okolí komunikací.
Použité zdroje:
http://agrilife.jrc.ec.europa.eu/documents/CZFactSheet-04.pdf
http://vitejtenazemi.cz/cenia/index.php?p=zasolovani_a_eroze&site=puda