Al-Kaidá

Napsal Markéta (») v pátek 8. 1. 2016 v kategorii Současnost, přečteno: 1270×

Al-Kaidá je militantní islámská teroristická organizace, která provedla řadu atentátů a únosů po celém světě. Termín Al-Kaidá se do českého jazyka většinou překládá jako základna. Al-Kaidá se ve své propagandě označuje Tanzim al-Káidat 'ul-Džihád. To je možné přeložit jako Organizace základny pro džihád. 

Usáma bin Ládin

Od založení organizace byl v jejím čele saúdskoarabský multimilionář Usáma bin Ládin. Ten se zároveň ve velké míře podílel na financování činnosti Al-Kaidy. Usáma bin Ládin byl zastřelen při vojenském útoku americké armády v roce 2011 ve svém sídle v Pákistánu. 

Hlavou organizace se po smrti Usámy bin Ládina stal Egypťan Ayman al-Zawahíri.

               Usáma bin Ládin

Cíle organizace 

Al-Kaidá považuje za svůj hlavní cíl nastolení ryze muslimských států na celém Arabském poloostrově a šíření islámu do dalších zemí. 

Hlavním nepřítelem jsou pro ni Spojené státy. Obviňuje je z drancování arabských ropných zdrojů a ze snahy o dosažení rozhodujícího vlivu v této oblasti. Al-Kaidá viní i mnoho evropských zemí z podpory amerických vojenských operací. Kvůli tomu údajně nebude váhat s teroristickými útoky v Evropě.

Založení Al-Kaidy

Většinou se uvádí, že organizace Al-Kaidá vznikla v roce 1988. Mnoho členů se rekrutovalo z arabských mudžáhidů, kteří bojovali proti sovětským okupačním vojskům v Afghánistánu (1979 až 1989).

Po odchodu sovětské armády z Afghánistánu zůstaly v zemi skupiny bojovníků, kteří byli dobře vyzbrojeni a vycvičeni k boji. Usáma bin Ládin s nimi navázal kontakt a nabídl jim místo v organizaci Al-Kaidá. 

Organizační systém

Al-Kaidá se skládá ze tříčlenných skupinek (buněk), jejichž členové se navzájem znají. Velitelé, kteří jsou nad nimi, jsou zase v kontaktu pouze se třemi buňkami. Tímto způsobem je Al-Kaidá uspořádána v podstatě až k vrcholovému vedení. 

Výhodou tohoto uspořádání je utajení. Infiltrace zvenčí je velmi těžká. Jestliže je jedna tříčlenná skupina prozrazena a její členové jsou zatčeni, mohou prozradit pouze svého přímého velitele. Pokud se veliteli podaří uniknout, stopa končí. 

Je obvyklé, že členové buněk dlouhou dobu neprovádějí žádnou teroristickou činnost a žijí ve společnosti běžným způsobem jako ostatní lidé. Teprve v případě potřeby provedou teroristickou akci. Příslušnost dané osoby k organizaci Al-Kaidá je často obtížně prokazatelná.

Teroristické akce Al-Kaidy 

Všichni islámští teroristé nejsou zároveň i členy Al-Kaidy. Extrémisté však často vzájemně spolupracují. Někdy je těžké zjistit, kdo stojí za konkrétním bombovým útokem nebo atentátem.

Organizaci Al-Kaidá jsou mimo jiné připisovány tyto akce: 

Letecké útoky na budovy ve Spojených státech 11.září 2011.

Pentagon

      Pentagon 11.září 2001

Bombové útoky na americká velvyslanectví v Nairobi v Keni a v Dar es Salaamu v Tanzánii v roce 1998. 

Bombové útoky v Saúdské Arábii v letech 1995 a 1996. Cílem těchto útoků byly americké vojenské objekty. 

Sebevražedný bombový útok na americký torpédoborec v jemenském přístavu Aden v roce 2000. Americkou loď napadli dva sebevražední atentátnici ve člunu, který byl naložen výbušninami.

Použité zdroje:

http://www.vojenskerozhledy.cz/kategorie/znacka/Al%20kaida

http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/68211/za-kulisami-islamskeho-statu-al-kaida-a-isis-se-dnes-nemaji-rady-druha-cast.html

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.