Al-Kaidá je militantní islámská teroristická organizace, která provedla řadu atentátů a únosů po celém světě. Termín Al-Kaidá se do českého jazyka většinou překládá jako základna. Al-Kaidá se ve své propagandě označuje Tanzim al-Káidat 'ul-Džihád. To je možné přeložit jako Organizace základny pro džihád.
Usáma bin Ládin
Od založení organizace byl v jejím čele saúdskoarabský multimilionář Usáma bin Ládin. Ten se zároveň ve velké míře podílel na financování činnosti Al-Kaidy. Usáma bin Ládin byl zastřelen při vojenském útoku americké armády v roce 2011 ve svém sídle v Pákistánu.
Hlavou organizace se po smrti Usámy bin Ládina stal Egypťan Ayman al-Zawahíri.
Usáma bin Ládin
Cíle organizace
Al-Kaidá považuje za svůj hlavní cíl nastolení ryze muslimských států na celém Arabském poloostrově a šíření islámu do dalších zemí.
Hlavním nepřítelem jsou pro ni Spojené státy. Obviňuje je z drancování arabských ropných zdrojů a ze snahy o dosažení rozhodujícího vlivu v této oblasti. Al-Kaidá viní i mnoho evropských zemí z podpory amerických vojenských operací. Kvůli tomu údajně nebude váhat s teroristickými útoky v Evropě.
Založení Al-Kaidy
Většinou se uvádí, že organizace Al-Kaidá vznikla v roce 1988. Mnoho členů se rekrutovalo z arabských mudžáhidů, kteří bojovali proti sovětským okupačním vojskům v Afghánistánu (1979 až 1989).
Po odchodu sovětské armády z Afghánistánu zůstaly v zemi skupiny bojovníků, kteří byli dobře vyzbrojeni a vycvičeni k boji. Usáma bin Ládin s nimi navázal kontakt a nabídl jim místo v organizaci Al-Kaidá.
Organizační systém
Al-Kaidá se skládá ze tříčlenných skupinek (buněk), jejichž členové se navzájem znají. Velitelé, kteří jsou nad nimi, jsou zase v kontaktu pouze se třemi buňkami. Tímto způsobem je Al-Kaidá uspořádána v podstatě až k vrcholovému vedení.
Výhodou tohoto uspořádání je utajení. Infiltrace zvenčí je velmi těžká. Jestliže je jedna tříčlenná skupina prozrazena a její členové jsou zatčeni, mohou prozradit pouze svého přímého velitele. Pokud se veliteli podaří uniknout, stopa končí.
Je obvyklé, že členové buněk dlouhou dobu neprovádějí žádnou teroristickou činnost a žijí ve společnosti běžným způsobem jako ostatní lidé. Teprve v případě potřeby provedou teroristickou akci. Příslušnost dané osoby k organizaci Al-Kaidá je často obtížně prokazatelná.
Teroristické akce Al-Kaidy
Všichni islámští teroristé nejsou zároveň i členy Al-Kaidy. Extrémisté však často vzájemně spolupracují. Někdy je těžké zjistit, kdo stojí za konkrétním bombovým útokem nebo atentátem.
Organizaci Al-Kaidá jsou mimo jiné připisovány tyto akce:
Letecké útoky na budovy ve Spojených státech 11.září 2011.
Pentagon 11.září 2001
Bombové útoky na americká velvyslanectví v Nairobi v Keni a v Dar es Salaamu v Tanzánii v roce 1998.
Bombové útoky v Saúdské Arábii v letech 1995 a 1996. Cílem těchto útoků byly americké vojenské objekty.
Sebevražedný bombový útok na americký torpédoborec v jemenském přístavu Aden v roce 2000. Americkou loď napadli dva sebevražední atentátnici ve člunu, který byl naložen výbušninami.
Použité zdroje: