Hladomor v Jemenu

Napsal Markéta (») v neděli 2. 8. 2020 v kategorii Současnost, přečteno: 1507×

V Jemenu probíhá více než pět let válečný konfikt, jehož důsledkem je největší humanitární krize současnosti.

Humanitární krize v Jemenu

Více než 70 procent obyvatel Jemenu žije v chudobě. Kvůli válce přišlo mnoho rodin o zdroj příjmu. Jeden milion státních zaměstnanců už dva roky nedostává žádnou mzdu. Válka připravila o domov 3,6 milionů lidí, z toho dva miliony dětí.

Humanitární pomoc potřebuje 24 milionů obyvatel země, to je 80 procent celkové populace. Hladomor ohrožuje v Jemenu 10 milionů lidí. Dva miliony dětí do pět let trpí těžkou akutní podvýživou.

Více než 19 milionů lidí nemá přístup k základní lékařské péči. Válečný konflikt vedl k uzavření většiny nemocnic. Došlo k poklesu proočkovanosti dětí a k propuknutí spalniček, záškrtu, dětské obrny a dalších nemocí, kterým je možné předcházet očkováním.

Kvůli válce v Jemenupanují katastrofální hygienické podmínky. Polovina obyvatel Jemenu nemá přístup k nezávadné pitné vodě.V posledních měsících se v zemí šíří cholera.

Žena s dítětem

Začátek válečného konfliktu

Spouštěčem současné humanitární krize v Jemenu bylo arabské jaro a následná neúspěšná přeměna země v letech 2012 až 2014.

V lednu 2015 šíitští Hútíové obsadili hlavní město Saná. Jemenský prezident Abd Rabú Mansúr Hádí byl donucen k rezignaci, stejně tak i jemenská vláda. Na prezidenta bylo uvaleno domácí vězení, parlament byl rozpuštěn a nahrazen pětičlennou tzv. prezidentskou radou.

Hádímu se podařilo uprchnout do Adenu, kde zorganizoval odpor z části jemu věrné armády. Avšak Hútíové postupovali na Aden. V této chvíli požádal Hádí mezinárodní společenství o vojenskou intervenci.

Mezinárodní intervence

Mezinárodní intervence v čele se Saudskou Arábií byla zahájena v březnu 2015. Saúdská Arábie bojuje na straně oficiální vlády Mansúra Hádího. Pod vedením Saudů jsou do intervence zapojeny i další státy, například Jordánsko. Maroko, Spojené arabské emiráty. Koalice je zároveň podporována západními zeměmi, mimo jiné Spojenými státy, Kanadou a Velkou Británií.

Role Íránu

Írán podporuje hutíjské rebely, se kterými ho spojuje šíitský islám. Podpora Teheránu spočívá v dodávkách zbraní a munice, ve výcviku i v posílání bojovníků.

Kromě toho ve válce operují také islamisté z hnutí Al-Kaidá. Odnož Al-Kaidy v Jemenu má více než 8 tisíc členů a ovládá část jemenského území.

Ve válce už zahynulo více než 100 tisíc lidí. Další tisíce lidí zemřely v důsledku cholery a podvýživy.

Peří  

Použité zdroje:

https://www.unicef.cz/aktualne/168383-aktualni-situace-v-jemenu?stranka=5

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rozvracene-staty-jemen-je-synonymum-roztristenosti-zmita-jim/r~3f5fe3e6d28c11ea95caac1f6b220ee8/

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3100004-tricet-let-od-sjednoceni-je-jemen-v-troskach-nici-ho-valka-zivena-ze-zahranici-i-nemoci

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/osn-musi-omezit-pomoc-jemenu-navzdory-tomu-ze-ji-ted-potrebuje-jeste-vic_544490.html

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/tragedie-v-jemenu-obri-humanitarni-krize-stale-nekonci/r~b60b267cf86811e8b2380cc47ab5f122/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a devět