Islámský stát

Napsal Markéta (») ve středu 25. 2. 2015 v kategorii Současnost, přečteno: 1499×

Islámský stát je radikální islámská teroristická organizace, která vznikla na území Iráku. Byla to jedna z řady vojenských organizací, které vedly teroristické operace proti americké armádě a jejím spojencům během války v Iráku (2003 – 2011).

Bojovníci

Hnutí je známé svou přísnou interpretací islámu a práva šáría.  Příslušníci hnutí se dopouštějí násilí na civilním obyvatelstvu,  jsou zaměřeni především na ty, kteří vyznávají jiná náboženství než sunnitský islám.

Vznik chalifátu Islámský stát

V prosinci 2011 byla ukončena válka v Iráku. Ozbrojenci z hnutí Islámský stát začali působit i v sousední Sýrii, kde od roku jara 2011 probíhá občanská válka. Postupně zde získali kontrolu nad východní částí země.

V červnu 2014 byl vyhlášen v obsazených částech Sýrie a Iráku chalífát Islámský stát. Zároveň s tím začal Abú Bakr Bagdádí, který je vůdcem hnutí Islámský stát, užívat titul chalífy. Islámský stát není uznáván žádným jiným státem na světě. 

Fotka

    Abú Bakr Bagdádí

Fungování Islámského státu 

Na území Islámského státu platí právo šáriá ve prospěch sunnitské větve islámu. Jsou uplatňovány tvrdé represe a teror. Stát se dopouští násilí především na etnických a náboženských menšinách (křesťané, jezídé, šíité). V Islámském státě funguje státní infrastruktura (výběr daní, soudy, úřady). Pro stát pracují státní zaměstnanci, kteří neutekli. Mnoho místních sunnitů Islámský stát podporuje a jsou ochotní za něj bojovat. 

Zbraně i munice pocházejí především ze skladů irácké a syrské armády, které bojovníci Islámského státu obsadili a vyrabovali. Některé zbraně s sebou přinesli i bojovníci ze zahraničí.

Žena

Příjmy Islámského státu

Islámský stát získává peníze z daní a z prodeje ropy. Dalšími příjmy jsou výkupné z únosů a peníze získané vydíráním.

Použité zdroje:

http://www.armadninoviny.cz/is-islamsky-stat.html

http://www.vojenskerozhledy.cz/kategorie/islamsky-stat-akteri-konfliktu-jejich-participace-motivy-a-cile

http://polit.fss.muni.cz/zakladni-fakta-o-islamskem-statu-v-iraku-a-syrii-isis/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a jedna