NATO

Napsal Markéta (») v sobotu 7. 3. 2015 v kategorii Současnost, přečteno: 1386×
gify/vojak.gif

Severoatlantická aliance (NATO) je euroatlantický mezinárodní vojenský pakt, který byl založen 4. dubna 1949. Sídlo má v Bruselu v Belgii. Severoatlantická aliance vznikla jako bezpečnostní záruka pro západoevropské demokratické země před případným útokem Sovětského svazu. Tomu měla zabránit především dohoda o tom, že útok na jednu členskou zemi bude brán jako útok na celou alianci, tedy i na Spojené státy. 

Členské státy

Severoatlantickou smlouvu podepsalo v dubnu 1949 dvanáct států: Spojené státy americké, Kanada, Spojené království, Francie, Portugalsko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Dánsko, Norsko, Itálie a Island.

V roce 1952 se připojilo Řecko a Turecko. V roce 1955  do Severoatlantické aliance vstoupilo Západní Německo. V roce 1982 se připojilo Španělsko.

V roce 1999 se staly členy NATO Česká republika, Maďarsko a Polsko. V roce 2004 se připojilo sedm států: Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a Slovensko. Chorvatsko a Albánie přistoupily do Severoatlantické aliance v roce 2009.              

Hlavní cíle Severoatlantické aliance

Hlavními cíli Severoatlantické aliance je kolektivní obrana členských států a zachování demokracie a míru v oblasti severního Atlantického oceánu.

Základní hodnoty Severoatlantické aliance 

Základní hodnoty, na kterých je Severoatlantická aliance postavena, jsou demokracie, dodržování lidských práv a právní stát.

Použité zdroje:

http://www.natoaktual.cz/na_projekty.aspx?y=na_projekty/icnatoinformace.htm

http://www.mocr.army.cz/scripts/detail.php?id=2410

https://tema.novinky.cz/severoatlanticka-aliance-nato

http://www.mocr.army.cz/scripts/detail.php?id=2410

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a třináct