Politika jednoho dítěte byla zavedena v Čínské lidové republice v roce 1979, jejím cílem je omezit růst populace. Počet obyvatel v Číně se mezi lety 1949 a 1976 zvýšil z 540 na 940 miliónů. Od roku 1970 byli občané povzbuzováni, aby měli jen dvě děti. Nové čínské vedení ovlivněné malthusiánstvím bylo přesvědčeno, že nucené omezení porodnosti je jediným způsobem, jak zabránit nekontrolovatelnému růstu populace. Malthusiánství je směr v demografii, ekonomii a sociologii, který inicioval anglický ekonom Thomas Robert Malthus. Vychází z předpokladu, že potřeba jíst a pohlavní pud jsou silnější, než schopnost lidí opatřovat si jídlo. K přelidnění a hromadné smrti hladem nedochází jen díky událostem, které zvyšují úmrtnost nebo snižují porodnost. Příkladem jsou nemoci, války a jiné pohromy.
Kritikové Malthusovu teorii v současné době považují za překonanou, protože došlo k výraznému zvýšení zemědělských výnosů. Zároveň se postupně snižuje porodnost.
Politika jednoho dítěte
Politika jednoho dítěte byla v Číně uzákoněna v roce 1979. Předtím měla průměrná čínská rodina čtyři děti. Před rokem 2013 mohly mít manželské páry, které žily ve městě, pouze jedno dítě. Etnické menšiny a rodiče, kteří oba neměli žádné sourozence, mohli mít dvě děti. Dvě děti mohli mít také lidé na venkově, pokud prvním dítětem byla dívka.
Na konci roku 2013 byla politika jednoho dítěte uvolněna. Dvě děti si mohou pořídit také páry, kde je alespoň jeden z rodičů jedináček.
Stárnutí populace
V Číně dochází k prodlužování průměrné délky života, což je způsobeno lepší zdravotní péčí a celkovým ekonomickým rozvojem země. Spolu s uplatňováním politiky jednoho dítěte tak dochází k postupnému stárnutí populace.
Zvyšování nepoměru mezi počtem pracujících lidí a těmi, kteří nepracují, a jsou na nich závislí, existuje ve většině zemí Evropy i v Severní Americe. V Číně je situace o to horší, že velká část lidí nemá důchodové pojištění. Podporu v důchodu dostávají pouze lidé, kteří pracovali ve státním sektoru nebo byli zaměstnanci velkých společností. Přibližně 70 procent starších lidí je zcela odkázáno na péči svého potomka. Pokud není v silách potomka se o ně postarat, nebo když zemře, zůstanou tito staří lidé úplně bez prostředků.
Interrupce
Podle ochránců lidských práv vede politika jednoho dítěte k nuceným potratům. V souvislosti s politikou jednoho dítěte bylo v Číně provedeno více než 300 milionů potratů.
Ženy jsou podrobovány psychickému nátlaku, jestliže čekají nedovolené dítě. Jsou jim vnucovány potraty, a to i ve vysokém stupni těhotenství. Aby nedocházalo k nedovoleným těhotenstvím, jsou ženám aplikována nitroděložní tělíška nebo je jim prováděna sterilizace.
Demografická nerovnováha mezi pohlavími
Číňané dávají přednost mužským potomkům. Dochází k potratům na základě zjištěného pohlaví dítěte, zanedbávání dívek a k vraždám novorozenců. Díky tomu vznikla demografická nerovnováha mezi pohlavími.
Vyšší počet mužů než žen způsobí problémy především v jejich dospělosti. Podle odhadu až 12 procent mužů narozených po roce 1985 si nebude schopno najít nevěstu. Vznikají obavy, že vysoký počet svobodných mužů způsobí růst násilí a celkový neklid v čínské společnosti.
Generace jedináčků
Dříve byl kladen důraz na úctu ke stáří, ale dnes lidé vzhlížejí k jedináčkům. Rodiče mohou mít často jen jedno dítě, a proto mu poskytují co nejlepší péči. Jedináčci jsou zvyklí na komfort, jsou hýčkaní a rozmazlovaní. V dospělosti bývají sobečtí. Dochází tak k narušení tradičních hodnot vzájemné rodinné pomoci. Na chování jedináčků si stěžuje i čínská armáda, jedináčci přitom tvoří 70 procent jejích vojáků.
Porušování lidských práv
Na politice jednoho dítěte je nejvíc kritizováno porušování lidských práv. Tato politika narušuje svobodné právo jednotlivce založit si rodinu a rozhodnout se, kolik bude mít dětí.
Porušování lidských práv se týká také dětí, které se narodily nad rámec politiky jednoho dítěte, a rodiče je z obav před možnými následky nezaregistrovali. Tyto děti nemají právo na zdravotní péči ani na vzdělání. Nemohou uzavřít sňatek, ani získat legální zaměstnání. Patří tak mezi nejchudší lidi ve společnosti.
Použité zdroje:
http://hnutiprozivot.cz/?a=72&id=1386
http://www.katopedia.cz/index.php?title=%C4%8C%C3%ADnsk%C3%A1_lidov%C3%A1_republika
http://www.rozvojovka.cz/clanky/1286-cinska-politika-jednoho-ditete-speje-ke-konci.htm