Válka v Iráku

Napsal Markéta (») v pátek 25. 9. 2015 v kategorii Současnost, přečteno: 1271×

Válka v Iráku začala v roce 2003, kdy na území Iráku vstoupila vojska Spojených států amerických a dalších států. Koalice, kterou vedly USA, svrhla režim Saddáma Husajna a zahájila okupaci Iráku. 

Následovaly konflikty s ozbrojenými skupinami, které se odmítly vzdát. Zároveň došlo k rozpoutání občanské války mezi šíity a sunnity.       

Projev o zbraních hromadného ničení v Iráku 

V únoru 2003 vystoupil v OSN ministr zahraničních věcí USA Colin Powell s důležitým projevem. S využitím mnoha satelitních fotografii vypovídal o zbraních hromadného ničení, které údajně Saddám Husajn dosud má. Hovořil o hrozbě, kterou představuje pro Spojené státy a každou demokratickou zemi. 

Fotka

Invaze 

Invaze do Iráku začala v březnu 2003. Zúčastnilo se jí více než 300 tisíc mužů ze čtyřiceti zemí. Američané a Britové tvořili 98 procent. Invaze byla vedena z amerických základen v Kuvajtu. Hlavní město Iráku Bagdád bylo dobyto 12.dubna 2003. Město Tikrít, které bylo posledním místem odporu, padlo 14.dubna 2003. 

Byla vytvořena Prozatímní koaliční správa, která měla řídit Irák do doby, než bude zvolena regulérní vláda. V jejím čele stál Jay Garner, později ho nahradil Paul Bremer. Zároveň byla vytvořena Irácká vládní rada, která představovala prozatímní parlament. Irácká vládní rada se skládala z iráckých politických, náboženských a kmenových vůdců a poskytovala Prozatímní koaliční správě poradenství při vedení země - až do prvních svobodných voleb.

Dále vznikla Irácká průzkumná skupina (Iraq Survey Group). Skupinu tvořilo 1400 lidí, kteří měli za úkol najít sklady zbraní hromadného ničení nebo zařízení, které mohlo být k jejich výrobě použitu. V závěrečné zprávě, kterou tato skupina vydala v září 2004, je uvedeno, že se skupině zbraně hromadného ničení najít nepodařilo.

V květnu 2003 prezident Georgie Bush vyhlásil ukončení hlavních bojových operací, protože irácká armáda byla prakticky poražena. Některá ohniska odporu však nebyla stále dobyta. Krátce po invazi došlo k rabování. Bylo vyrabováno i Irácké národní muzeum a Irák tak přišel o nesmírně cenné archeologické předměty. Z vojenských skladů bylo ukradeno velké množství zbraní, které později používali povstalci.

Koaliční vojska se začala stávat cílem útoků ozbrojených skupin. Členové těchto skupiny se vyhýbali velkým přímým střetům, ale způsobovali koaličním vojskům škody. Používali rakety, minomety i malé zbraně. Docházelo k sebevražedných útokům. Hlavním centrem nepokojů se stala centrální část Iráku, která je nazývána „Sunnitský trojúhelník“. 

Obrázek

Okupace Iráku 

V prosinci 2003 byl nedaleko Tikrítu zajat Saddám Husajn. V prosinci 2006 byl popraven za zločiny proti lidskosti.

Rok 2004 

V roce 2004 se počet guerillových útoků snížil, na konci roku však do země přišli bojovníci ze zahraničí a bojové aktivity se opět zvýšily. Změnila se i taktika těchto bojovníků, cílem útoků se stali nové irácké bezpečnostní složky. Došlo k mnoha bombovým útokům. 

Rok 2005 

V lednu 2005 se konaly volby, ze kterých vzešla vláda, která měla vypracovat ústavu. Sunnité se voleb nezúčastnili, zúčastnila se však většina Kurdů a šíitů. V květnu 2005 došlo k sebevražedným útoků na šíitská shromáždění, útočníky byli hlavně iráčtí sunnité, Syřané a Saudové. 

Ústava Iráku byla ratifikována v říjnu 2005. V prosinci se konaly volby do Iráckého národního shromáždění. 

Rok 2006 

V roce 2006 došlo k rozmachu občanské války mezi šíity a sunnity. Bombové útoky a sebevražedné atentáty si během let vyžádaly tisíce obětí. V únoru 2006 byly odpáleny bomby v šíitské mešitě al-Askarí, která tím byla značně poškozena. Šíité dávali svůj hněv najevo ničením sunnitských mešit a zabíjením sunnitů.

Rok 2007

V roce 2007 se zvýšil počet amerických vojáků v Iráků více než o 20 tisíc. 

Rok 2008 

V roce 2008 došlo ke zlepšení bezpečnostní situace v zemi, počet násilností začal klesat. Do října 2008 předali spojenci vládním složkám kontrolu nad dvěma třetinami provincií. 

Rok 2009 

V roce 2009 skončilo prezidentské období George Bushe. Nový prezident Barack Obama slíbil, že většina amerických vojáků odejde z Iráku do srpna 2010 a zbývající vojáci opustí Irák do konce roku 2011. 

Rok 2010

Poslední bojové jednotky Spojených států opustily Irák v srpnu 2010, ale v zemi přetrvávaly násilnosti. 

Rok 2011 

V únoru 2011 došlo v Iráku k vlně protestů, které jsou známé jako arabské jaro. Demonstranti požadovali omezení korupce, odstoupení některých členů vlády a snížení nezaměstnanosti. Poslední američtí vojáci odešli z Iráku v prosinci 2011. Dne 15.prosince 2011 ministra obrany USA Leon Panetta oficiálně ukončil vojenské operace v Iráku. 

Počet obětí

Odhaduje se, že v souvislosti s válkou v Iráku (2003 až 2011) zemřelo až půl milionů lidí. Příčinou většiny úmrtí bylo násilí. Přibližně třetina úmrtí je s válkou v zemi spojena nepřímo. Jedná se o případy, kdy lidé kvůli bojům nemohli vyhledat lékařskou pomoc apod. 

Použité zdroje: 

http://www.clovekvtisni.cz/cs/galerie/pomoc-uprchlikum-v-iraku

http://www.unhcr-centraleurope.org/cz/kde-pusobime/hlavni-operace-unhcr/irak.html

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a pět