Evropská centrální banka

Napsal Markéta (») v pátek 9. 10. 2015 v kategorii Ekonomika, přečteno: 1429×
gify/kufr.gif

Evropská centrální banka je centrální bankou zemí eurozóny. Uskutečňuje měnovou politiku zemí Evropské unie, ve kterých se jako měna používá euro. Je nezávislá na orgánech a institucích EU i na vládách členských států. Evropská centrální banka byla založena v březnu 1998 a svou činnost zahájila dne 1.ledna 1999. 

K 1.1.2014 činil upsaný základní kapitál Evropské centrální banky přibližně 10,83 mld. eur. Váhy podílů národních centrálních bank v klíči pro upisování základního kapitálu jsou stanoveny podle podílu příslušného členského státu na celkovém počtu obyvatel a na hrubém domácím produktu Evropské unie. 

Národní centrální banky eurozóny jsou povinny splatit svůj podíl na upsaném kapitálu v plné výši. Národní centrální banky států, které nejsou členy eurozóny, byly povinny splatit 3,75 procent svého podílů na upsaném kapitálu.

Orgány

Hlavním rozhodovacím orgánem Evropské centrální banky je Rada guvernérů. Zasedají v ní členové Výkonné rady a guvernéři ústředních bank států eurozóny.

Běžným chodem Evropské centrální banky se zabývá Výkonná rada. Tvoří ji prezident, viceprezident a čtyři další členové. Na funkční období 8 let je jmenují vedoucí představitelé eurozóny. V současné době je prezidentem Evropské centrální banky Mario Draghi. Výkonná rada provádí měnovou politiku v souladu s obecnými zásadami a rozhodnutími Rady guvernérů. Zároveň je odpovědná za přípravu zasedání Rady guvernérů.

Dalším orgánem Evropské centrální banky je Generální rada, která zastává spíše poradní a koordinační roli, nemá rozhodovací pravomoci. Zasedá v ní prezident a viceprezident Evropské centrální banky a guvernéři ústředních bank všech členských států Evropské unie.

Budova

   Sídlo Evropské centrální banky

Úkoly 

Evropská centrální banka provádí měnovou politiku v eurozóně. Měnová politika usiluje o dosažení ekonomických cílů tím, že působí na monetární veličiny, především na nabídku peněz a výši úrokové míry. 

Evropská centrální banka také uskutečňuje obchod s devizami. Deviza je krátkodobá pohledávka, která zní na cizí měnu a je v cizině splatná. Evropská centrální banka spravuje devizové rezervy členských států eurozóny, zajišťuje platební styk a schvaluje vydávání papírových eurobankovek. Dále tato banka vykonává dohled nad peněžními ústavy, provádí sběr statistických dat a poskytuje poradenství. 

Hlavní cíl

Hlavním cílem Evropské centrální banky je cenová stabilita, tzn. nízká inflace. 

Použité zdroje: 

https://www.ecb.europa.eu/ecb/html/index.cs.html

https://www.euroskop.cz/82/sekce/evropska-centralni-banka/

http://www.zavedenieura.cz/cs/euro/evropska-centralni-banka

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a dvě