Euro

Napsal Markéta (») v pátek 7. 8. 2015 v kategorii Ekonomika, přečteno: 1596×
gify/euro.gif

Euro je měnou eurozóny. Je druhou nejdůležitější měnou ve světě. Je platidlem v devatenácti z 28 států Evropské unie. Jedná se o Belgii, Estonsko, Finsko, Francii, Irsko, Itálii, Kypr, Litvu, Lotyšsko, Lucembursko, Maltu, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Členské státy Evropské unie jsou zavázány přijmout euro. Této povinnosti jsou zproštěny pouze Spojené království Velké Británie a Severního Irska a Dánsko, které mají vyjednané výjimky (tzv. opt-out),). Z povinnosti přijmout euro je vyvázáno také Švédsko, které nevstoupilo do ERM II a tím získalo de facto také opt-out. ERM II je zkratka pro Evropský mechanismus směnných kurzů II. Vznikl v lednu 1999 a nahradil Evropský mechanismus směnných kurzů.

Vstupem do Evropské unie se Česká republika tedy zavázala přijmout jednotnou evropskou měnu. Euro jako svou měnu dosud nezavedly následující státy: Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. 

Maastrichtská kritéria 

Aby mohla země přijmou euro jako svou měnu, je nutné splnění maastrichtských kritérií, která jsou také označována jako konvergenční kritéria. Jedná se o ekonomická kritéria, podle kterých se posuzuje připravenost země na členství v eurozóně. 

Zavedení eura 

Euro začalo v devizové podobě platit 1.1.1999. Bylo tedy používáno pro bezhotovostní platby. Dřívější měny se nadále používaly pro hotovostní platby a byly považovány za dílčí jednotky eura. Ve valutové podobě bylo euro zavedeno do oběhu 1.1.2002, to znamená, že se v zemích eurozóny začaly používat eurobankovky a euromince. Euro nahradilo dříve platné měny, které byly používány ve státech eurozóny.

Euromince a eurobankovky 

Jedno euro se dělí na sto centů. Euromince mají nominální hodnoty 1 c, 2 c, 5 c, 10 c, 20 c, 50 c, 1 € a 2 €. Euromince mají na lícové straně zobrazenou mapu Evropy. Rubovou stranu má každý členský stát odlišnou. Všechny euromince mohou být používány ve všech členských státech eurozóny. 

Eurobankovky mají nominální hodnoty 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €. Bankovky mají shodnou lícovou i rubovou stranu pro všechny členské státy eurozóny. Společným námětem přední strany eurobankovek jsou okna a portály, které mají symbolizovat evropského ducha otevřenosti a spolupráce. Na zadní straně jsou různé mosty, které vyjadřují vazby mezi evropskými národy. Architektonická díla na eurobankovkách jsou stylizovaná, nezobrazují skutečné stavby. 

Použité zdroje:

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/index_cs.htm

https://www.ecb.europa.eu/euro/html/index.cs.html

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a šest