Světová finanční krize

Napsal Markéta (») ve středu 1. 3. 2017 v kategorii Ekonomika, přečteno: 2289×
gify/dolar.gif

Světová finanční krize propukla v druhé polovině roku 2008 a projevila se ve vyspělých i v rozvojových zemích. Došlo k dramatickému poklesu hodnoty finančních aktiv a k úpadkům finančních institucí. 

Příčiny světové finanční krize

Světová finanční krize byla způsobena především americkou hypoteční krizí. Na americkém trhu nemovitostí se od počátku nového tisíciletí vytvářela velká cenová bublina, kdy ceny nemovitostí výrazně rostly. Tato cenová bublina však začala na přelomu let 2006 a 2007 postupně splaskávat, protože úrokové sazby rostly a chudší lidé začali mít potíže se splácením hypotečních úvěrů. Později se do problémů dostala i řada lidí ze střední vrstvy.

Banky začaly zabavovat nemovitosti a prodávaly je. To vedlo k poklesu cen na americkém trhu nemovitostí, ale také ke značnému poklesu hodnoty finančních produktů, které sloužily k financování hypotečních úvěrů ve Spojených státech. 

Dům

Americké finanční instituce používaly k financování hypotečních úvěrů především postupované cenné papíry. Postupované cenné papíry vznikaly následujícím způsobem: Banka vytvořila a prodala balík úvěrů podobných vlastností (splatnost, rizikovost atd.) jako podkladová aktiva nebankovní instituci (special purpose vehikle, SPV). na kterou se nevztahuje pravidlo o kapitálové přiměřenosti. Tato instituce vydala na budoucí cash flow z balíku úvěrů tzv. postupované cenné papíry, kterým byl přidělen rating. Postupované cenné papíry byly potom prodány investorům. Investoři inkasovali cash flow z původních půjček. 

Investování do amerických postupovaných cenných papírů se po roce 2000 velmi rozšířilo mezi americkými a evropskými bankami, investičními institucemi, penzijními fondy a životními pojišťovnami. 

V březnu 2008 se do problémů kvůli podřadnými hypotečními cennými papíry dostala investiční banka Bear Stearns. Nezbankrotovala díky tomu, že ji převzala finanční skupina JP Morgan. 

Další negativní informace se objevily na začátku září 2008. Americký úřad Federal Housing Finance Agency uvalil nucenou správu na hypoteční agentury Freddie Mac (Federal Home Loan Mortgage Corporation) a Fannie Mae (Federal National Mortgage Association), které byly tímto způsobem de facto zestátněny. 

V té době se do potíží dostala čtvrtá největší investiční banka Lehman Brothers, jejíž akcie během několika předchozích měsíců výrazně oslabovaly. Banka byla nucena vyhlásit bankrot. Když došlo ke krachu Lehman Brother, akciové burzy se začaly dále propadat. Hypoteční krize přerostla ve světovou finanční krizi. 

Vysoká cena ropy 

Další příčinou vzniku světové finanční krize byla vysoká cena ropy v první polovině roku 2008, která způsobila zvýšení spotřebitelských cen. Růst cen ropy byl způsoben spekulativními obchody, slabým dolarem a rostoucí poptávkou Číny. 

Průběh světové finanční krize 

Burzy 

V září 2008 došlo k hlubokému propadu na burzách po celém světě. Ceny akcií klesaly v Asii i v Evropě.

Graf  

Problémy finančních institucí

Koncem září 2008 zažily Spojené státy největší bankrot ve své historii. Vláda nechala uzavřít největší americkou spořitelnu Washington Mutual pro nedostatek likvidity. Kontrolu nad podnikem převzala Federální společnost pojištění vkladů. 

Na konci září 2008 vláda Velké Británie znárodnila hypoteční banku Bradford & Bingley. Vlády Beneluxu (volné společenství Belgie, Nizozemska a Lucemburska) zachránily banku Fortis. Poskytly jí 11,2 miliardy eur, aby zabránily jejímu pádu.

Vláda Německa se zaručila za úvěr pro banku Hypo Real Estate. Tato banka je v Německu druhým největším hypotečním ústavem, který se zaměřuje na financování komerčních nemovitostí. Do potíží se dostala i řada dalších finančních institucí. 

Nedostatek likvidity

Finanční krize s sebou přinesla obavy z dalšího vývoje světové ekonomiky. Banky ze strachu držely penízy a zdráhaly se poskytovat výhodné úvěry. Snížil se objem úvěrů, které byly poskytovány. To vedlo ke snížení výroby, snížení spotřeby paliv, surovin a materiálů. Klesly ceny ropy, zemního plynu, koksovatelného uhlí, mědi, niklu, hliníku atd. 

Peníze

Reakce států na finanční krizi 

Jednotlivé státy se snažili zmírnit důsledky krize investicemi do infrastruktury, např. výstavbou nových dálnic. Podporovaly určité segmenty ekonomiky, např. bylo zavedeno šrotovné, což byla prémie při nákupu nového auta při ekologické likvidaci starého.

Byly zavedeny opatření, které měly zmírnit dopady krize, např. rekvalifikační programy pro nezaměstnané, zvýšené podpory v nezaměstnanosti. Řada zemí se musela dohodnout s Mezinárodním měnovým fondem na pomocných úvěrech. 

Ekonomický pokles 

Podle Organizace spojených národů došlo během světové finanční krize k největšímu poklesu světové ekonomiky od Velké hospodářské krize ve třicátých letech dvacátého století.

Dlouho se nedařilo obnovit důvěru investorů a spotřebitelů, že opatření, která byla podnikaná na záchranu ekonomiky, budou úspěšná. Klesaly ceny aktiv, snižovalo se bohatství domácností a kvůli tomu klesala spotřebitelská poptávka. Pomalá reakce ekonomik jednotlivých států na přijatá opatření vedla ke zvýšení nezaměstnanosti. Státní rozpočty se dostaly do hlubokých deficitů.

Použité zdroje:

http://www.finance.cz/zpravy/finance/195113-financni-krize-jak-to-zacalo/ 

http://www.evropa2045.cz/hra/napoveda.php?kategorie=8&tema=172

https://www.investujeme.cz/clanky/svetova-financni-krize-co-stalo-na-pocatku/

http://www.investicniweb.cz/2009-9-11-proc-vznikla-hypotecni-financni-krize-priciny-konsekvence-odpovedi-dil-3/

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Eliška z IP 176.114.240.*** | 31.8.2022 11:35
To, co se právě děje na poli s čipami a notebooky www.tera.cz/notebooky_c258383.html je něco neskutečného a dříve úplně nepředstavitelného. Vezměte si, jak náročné pro výrobce hardwaru dnes musí být ustávat ten tlak, který se na ně hrne přes všechny spotřebitele. To musí být něco enormního. Snad se brzy svět uklidní.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a pět