Adolf Eichmann

Napsal Markéta (») v sobotu 23. 1. 2016 v kategorii Historie, přečteno: 2307×

Adolf Eichmann se narodil v roce 1906 ve městě Solingen v Německu a zemřel v roce 1962 ve městě Ramla v Izraeli. Byl to německý nacistický funkcionář a válečný zločinec. Byl jedním z hlavních organizátorů holocaustu.

Eichmann

     Adolf Eichmann

Dětství a mládí 

Otec Adolfa Eichmanna pracoval jako účetní, jeho matka byla v domácnosti. Když mu bylo pět let, jeho matka zemřela. S otcem a sourozenci se přestěhovali do Lince v Rakousku, protože tam otec získal práci obchodního vedoucího. 

Po ukončení základní školy studoval na Státní vyšší reálné škole císaře Františka Josefa. Potom pokračoval ve studiu na Vyšším spolkovém učilišti elektrotechnickém, strojním a stavebním. Při studiu však nebyl úspěšný, po dvou letech ho ukončil bez toho, že by získal formální kvalifikaci. 

Poté nastoupil do zaměstnání. V roce 1933 byl kvůli hospodářským problémům svého zaměstnavatele propuštěn.

Odchod do Německa 

V roce 1933 odešel Adolf Eichmann do Německa a vstoupil do SS. SS (Schutzstaffel, česky Ochranný oddíl) byla ozbrojená organizace NSDAP, která vznikla v roce 1925 z oddaných přívrženců Adolfa Hitlera. Původně působila jako jeho osobní stráž. 

Adolf Eichman sloužil po určitou dobu v prvním nacistickém koncentračním táboře v Dachau, který byl určen pro politické vězně a nacházel se severozápadně od Mnichova.

Barák

     Koncentrační tábor Dachau

Od roku 1934 pracoval Adolf Eichmann v centrále SD v Berlíně. SD (Sicherheitsdienst) byla zpravodajská služba, byla jedním ze tří hlavních úřadů SS. Eichmann nejdřív pracoval v oddělení, které se zabývalo zednáři. Později byl přeložen do oddělení, které mělo na starost Židy.

Ústředna pro židovské vystěhovalectví ve Vídni

Po obsazení Rakouska v roce 1938 byl Eichmann poslán do Vídně, aby zorganizoval co nejrozsáhlejší emigraci rakouských Židů. Za tímto účelem založit v srpnu 1938 Ústřednu pro židovské vystěhovalectví. Tento úřad vydával za jistý poplatek Židům povolení k emigraci.

Situace po vypuknutí druhé světové války 

V roce 1939 se Adolf Eichmann přestěhoval do Berlína, stal se zde hlavou sekce IV b4 u gestapa. Úkolem této sekce byla zajistit použití nacistických policejních sil proti Židům v Německu a ve všech okupovaných zemích. Eichmann se tak stal jedním z nejmocnějších mužů třetí říše.

Organizace transportů 

Později Eichmann a jeho úřad organizovali transporty z celé Evropy do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Pracovnici Eichmannova úřadu zajišťovali spolupráci ostatních státních orgánů při deportacích židovského obyvatelstva, zejména Říšských drah.

Osvětim

     Koncentrační tábor v Osvětimi

Eichmann hrál důležitou roli při přípravě konference ve Wannsee, která se konala v lednu 1942 a předsedal jí Reinhard Heydrich. Jednalo se zde o konečném řešení židovské otázky.

Po obsazení Maďarska německými vojsky v březnu 1944 se Eichmannovi a jeho spolupracovníkům podařilo poslat do Osvětimi transporty přibližně s 440 tisíci maďarskými Židy. 

Po válce

Po válce se Adolfu Eichmannovi podařilo utéct do Argentiny. Tam byl v roce 1960 vypátrán izraelskou tajnou službou (Mosad) a dopraven do Izraele.

Když Izraelci oznámili, že Eichmann je v jejich rukou, podala Argentina oficiální protest u Organizace spojených národů kvůli narušení své územní integrity. Izrael se za tento čin oficiálně omluvil, ale Eichmanna odmítl vrátit. Po několikatýdenní roztržce se vztahy mezi Argentinou a Izraelem zase vrátily k normálu.

Soudní proces

V soudním procesu byl Adolf Eichmann odsouzen k trestu smrti oběšením. V roce 1962 byl popraven. 

Jednalo se o jediný trest smrti vykonaný na základě rozhodnutí civilního soudu v dějinách Izraele. Po popravě bylo tělo Adolfa Eichmanna spáleno a jeho popel byl rozptýlen nad mezinárodními vodami. 

Použité zdroje:

http://www2.holocaust.cz/cz/history/people/eichmann

http://druha.svetova.cz/osobnosti/adolf-eichmann/

http://zivotopis.osobnosti.cz/adolf-eichmann-1906.php

https://technet.idnes.cz/adolf-eichmann-unos-0oh-/vojenstvi.aspx?c=A150511_164321_vojenstvi_kuz

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a čtyři