Ropný zlom

Napsal Markéta (») v neděli 18. 12. 2016 v kategorii Ekonomika, přečteno: 1363×
ostatni-texty/ropny-zlom.png

Ropný zlom je bod, ve kterém těžba ropy dosáhne svého vrcholu a od kterého vstupuje do fáze poklesu. Ropný zlom existuje v rámci ložiska, státu, oblasti nebo světa. Dlouhodobými předpověďmi spotřeby a vyčerpání ropy se zabývá Hubbertova teorie ropného zlomu, která byla pojmenována po americkém geologovi M. Kingovi Hubertovi. Ten v roce 1956 předpověděl, že těžba ropy ve Spojených státech dosáhne vrcholu okolo roku 1970. V roce 1971 dosáhla skutečně těžba ropy v USA svého vrcholu a od té doby začala klesat. 

Podle této teorie nejsou zdroje ropy obnovitelné. V okamžiku, kdy bude vytěžena zhruba polovina světových zásob, začne objem vytěžené ropy klesat. Zastánci této teorie netvrdí, že po ropném zlomu (jinými slovy: po ropném vrcholu) ropa náhle dojde. Tvrdí, že množství vytěžené ropy se bude postupně snižovat. To povede k výraznému zvyšováni ceny ropy, proto se někdy také píše o konci levné ropy.          

Zásoby ropy 

Ropné rezervy jsou pouze odhady. Složitost problematiky poskytuje velký prostor pro manipulace. Jednotlivé země mají různé důvody pro nadsazování objemu svých zásob ropy. Důvodem mohou být například výhodnější podmínky při čerpání úvěrů od Světové banky. Produkční kvóty členských zemí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) jsou vypočítávány podle rezerv, které tyto země uvádějí. 

Ropovod         

Zaměnitelnost zdrojů energie

Různé zdroje energie nejsou úplně zaměnitelné. Benzín a nafta, které se vyrábějí z ropy, jsou velmi vhodné pro použití v dopravě. Důvodem je vysoká koncentrace energie a relativní bezpečnost při pokojové teplotě. Ropa je zároveň surovinou pro chemický průmysl, proto je možné, že těžba ropy bude pokračovat, i když to bude z čistě energetického hlediska nevýhodné.

Odvrácení ropného zlomu 

Podle zastánců Hubbertovy teorie jsou příčinou ropného zlomu geologická fakta, takže ropný zlom nelze odvrátit. Je však možné příchod ropného zlomu posunout.

Jednou z cest, jak posunout příchod ropného zlomu, by mohlo být objevení nových ložisek. Existují nedostatečně zmapované oblasti, například Sibiř nebo oblasti Severního a Jižního pólu. Dále je to rozvoj těžby nekonvenční ropy (těžba ropných písků v Kanadě, těžba ropy z ropných břidlic). To však vyžaduje rozsáhlé investice. Ropný zlom by bylo možné posunout také lepším využitím dosavadních nalezišť ropy, protože při současných metodách těžby nelze ropná naleziště zcela vyčerpat. 

Rafinerie         

Pravděpodobné důsledky ropného zlomu 

Světový ropný zlom by pravděpodobně způsobil celosvětový nedostatek ropy a výrazné zvýšení její ceny. Od předchozích ropných krizí by se tato situace lišila tím, že by byla trvalá. Důsledky by závisely na tom, jak rychle by klesala těžba ropy a na dostupnosti jiných zdrojů energie. 

Pokud by nebyly dostupné levné alternativy ropy, vedlo by to k nedostatku mnoha druhů zboží a služeb. Došlo by ke snížení životní úrovně nejdříve v chudších zemích a později na celém světě.

Existují různé scénáře dalšího vývoje:

  • katastrofa
  • ekonomická recese
  • tržní řešení 

Katastrofa 

Ekonomický růst od průmyslové revoluce závisely ve velké míře na využívání ropy a dalších fosilních paliv (zemní plyn, uhlí). Někteří odborníci se proto domnívají, že případný pokles těžby ropy by měl drastický dopad na lidskou civilizaci. Lidé jsou v současnosti velmi závislí na ropě jako na zdroji paliva a surovině pro chemický průmysl (výroba zemědělských hnojiv atd.).

Ekonomická recese 

Tato varianta předpokládá pozvolnější pokles těžby ropy a postupný přesun k jiným zdrojům energie. Počítá s ekonomickou recesí, kterou způsobí vysoké ceny energií. 

Tržní řešení 

Podle některých ekonomů růst cen ropy podnítí investice do alternativních zdrojů energie. Tím se plynule odstraní všechny vzniklé problémy. Kritici tohoto scénáře poukazují na nedostatek času, který pravděpodobně ještě zbývá. 

Použité zdroje:

http://permaweb.cz/forum/topics/ropny-zlom-obecne 

http://finmag.penize.cz/ekonomika/265716-soumrak-ery-levne-a-hojne-dostupne-ropy 

http://energetika.tzb-info.cz/9959-jak-dlouho-nam-jeste-vydrzi-ropa

https://zlomropy.wordpress.com/

https://www.izolace-info.cz/aktuality/?nid=20860-ropny-zlom-a-energeticka-bezpecnost.html#.WeswEtSLRkg

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook Google Twitter

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a čtyři